Ucrainianca care a pus la cale asasinarea Dariei Dugina ar fi intrat cu acte false în Rusia

Cetăţeanul ucrainean Natalia Vovk, identificat drept autorul uciderii politologului şi jurnalistei ruse Daria Dugina în regiunea Moscova, ar fi putut folosi documente false pentru a intra în Rusia, a declarat luni pentru TASS o sursă din cadrul agenţiilor de aplicare a legii.

„Cetățeanul ucrainean Natalia Vovk ar fi putut folosi documente falsificate, inclusiv un pașaport, pentru a intra în Rusia”, a spus el.

S-a raportat mai devreme în cursul zilei că Vovk va fi trecut pe lista de urmăriți, iar Rusia va cere extrădarea ei.

În seara zilei de 20 august, un dispozitiv exploziv a explodat într-o mașină Toyota Land Cruiser pe un drum din apropierea satului Bolshiye Vyazyomy, regiunea Moscova.  Mașina a luat foc.  După cum s-a aflat ulterior, dispozitivul exploziv fusese plasat sub podeaua vehiculului, pe partea șoferului.  Dugina, care conducea mașina, a murit pe loc.  Au fost lansate proceduri penale pentru acuzații de omor (paragraful E al părții 2 din articolul 105 din Codul penal rus).  Acesta va fi investigat de biroul central al Comitetului de Investigații al Rusiei.

Serviciul Federal de Securitate (FSB) al Rusiei a declarat luni pentru TASS că uciderea lui Dugina a fost rezolvată.  Potrivit FSB, crima a fost pusă la cale de serviciul special ucrainean, iar autorul faptei a fost cetățeanul ucrainean Natalia Vovk, care a fugit în Estonia

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump se pregătește să îl execute pe șeful FBI

    Directorul FBI, Kash Patel, va fi probabil demis, a...

    Povesti șocante din armata ucraineană: Au mâncat zăpadă, …râme și au slăbit 40 kg

    Au mâncat zăpadă, …râme și au slăbit 40 kg. Anton...

    Războiul din Iran scumpește ciocolata Dubai

    Războiul din Iran a provocat o creștere bruscă a...

    Andrei Caramitru: 90% din români „nu țin minte sau înțeleg mai mult decât o frază simplă”

    Politicienii noștri sunt un DEZASTRU pe comunicare. CATASTROFĂ Așa...

    Orbán renunță la mandatul parlamentar

    Prim-ministrul ungar in exercițiu Viktor Orbán a renunțat la...

    Super iahtul unui oligarh rus traversează Strâmtoarea Hormuz

    Super iahtul „Nord”, cel mai probabil deținut de oligarhul...

    Articole relationate

    Categorii populare