Turkish Airlines refuză ruși la zborurile către America Latină, in special Argentina și Mexic

Diplomații ruși din Turcia au contactat Ministerul de Externe al țării și Turkish Airlines în legătură cu incidentele în care rușii nu au fost autorizați pe zborurile către America Latină, a declarat consulul general rus la Istanbul, Andrei Buravov, pentru RIA Novosti.

Potrivit acestuia, misiunea diplomatică urmărește situația cu tranzitul pasagerilor ruși – Turkish Airlines pe aeroportul din Istanbul către țările din America de Sud și Centrală din cauza dificultăților apărute.

„Problema a fost adusă în atenția conducerii Turkish Airlines din Istanbul și Moscova și Ministerului de Externe al Turciei prin apeluri oficiale. Ne așteptăm la un răspuns adecvat la apelurile noastre”, a spus Buravov.

În ultimele luni, Turkish Airlines a încetat să mai permită rușilor zborurile sale către Argentina și Mexic. 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Viktor Orbán pierde Puterea după 16 ani

    Partidul de opoziție Tisza din Ungaria ar urma să...

    Kremlin: Mai avea de eliberat 17-18% din Republica Populară Donețk

    Dezacordurile teritoriale dintre Moscova și Kiev se limitează la...

    A mințit CIA cu Murmurul Șoaptelor

    Cel mai recent dispozitiv al CIA, „Ghost Murmur”, care,...

    Articole relationate

    Categorii populare