Turcia bagă în carantină 10.000 de pelerini care au fost la Mecca

Peste 10.000 de pelerini turci care s-au întors sâmbătă în ţară de la Mecca au fost plasaţi în carantină pentru 14 zile în cămine studenţeşti, după ce o persoană care a vizitat oraşul sfânt din Arabia Saudită a fost testată pozitiv pentru coronavirus vineri, informează duminică EFE conform Agerpres.

Ministrul sănătăţii Fahrettin Koca a anunţat duminică pe Twitter că 10.330 persoane au fost transportate începând de sâmbătă noaptea în cămine studenţeşti din oraşele Ankara şi Konya.

Koca a explicat că au fost amenajate camere individuale pentru toţi pelerinii în aceste cămine, care sunt în mare parte goale dat fiind că mulţi studenţi au plecat acasă după suspendarea cursurilor, una dintre măsurile luate de autorităţile de la Ankara pentru a stăvili pandemia de COVID-19.

Autorităţile sanitare turce fac controale în avioane asupra tuturor pelerinilor care vin de la Mecca pentru a-i direcţiona către spitale pe cei cu simptome.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Nicușor acuză PNL că ține România in criză politică

    Preşedintele Nicuşor Dan anunţă, vineri seara, după discuţia cu...

    Ucrainienii mai distrug un liceu românesc

    Asociația „Basarabia” a Românilor din regiunea Odesa a transmis,...

    Kim Jong-un anunță arme ofensive cu rază lungă de acțiune

    Ca parte a unei demonstrații de descurajare a războiului,...

    Producătorul suedez de mașini electrice Polestar pleacă din America

    Producătorul suedez de mașini electrice Polestar va părăsi piața...

    Detalii ascunse într-o pictură de Rembrandt

    Lucrările de restaurare a picturii timpurii a lui Rembrandt,...

    Articole relationate

    Categorii populare