Trump, nouă întâlnire cu Kim Jong Un

Viitorul summit între preşedintele american Donald Trump şi liderul nord-coreean Kim Jong Un va avea loc ”la sfârşitul lui februarie”, a anunţat vineri Casa Albă, fără a preciza locul unde va avea loc întrevederea, informează AFP şi dpa.

„Preşedintele este nerăbdător să-l întâlnească pe preşedintele Kim, locul întrevederii urmând să fie comunicat ulterior”, a declarat purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Sarah Sanders, la finalul întrevederii dintre Trump şi Kim Yong Chol, „mâna dreaptă” a liderului nord-coreean, întrevedere care a durat 90 de minute în Biroul Oval.



Înainte de întrevederea cu Donald Trump, negociatorul nord-coreean a avut vineri dimineaţa o întrevedere cu secretarul de stat american Mike Pompeo şi cu trimisul special al SUA pentru Coreea de Nord, Stephen Biegun.

Preşedintele Trump, care a avut un prim summit istoric cu Kim în iunie 2018, la Singapore, a dezvăluit la începutul lui ianuarie că a primit ”o scrisoare formidabilă” din partea liderului nord-coreean şi a salutat bunele relaţii cu acesta.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Merz: Aderarea imediată a Ucrainei la UE e imposibilă

    Cancelarul german Friedrich Merz a numit imposibilă aderarea imediată...

    Meloni critică renovarea unei clădiri UE din Bruxelles cu 800 de milioane de euro

    Prim-ministrul italian Giorgio Meloni a criticat astăzi planurile de...

    Kremlin: Există posibilitatea ca Putin să participe la viitorul summit G20 de la Miami

    Există posibilitatea ca președintele rus Vladimir Putin să participe...

    Au început Zilele Severinului 2026: concerte, târg de bresle la Cetate și expoziții în tot orașul

    Zilele Severinului 2026 au debutat oficial astăzi, printr-o serie...

    Trump l-a demis pe șeful Marinei din cauză că nu i-a făcut flota pe care o visa

    Secretarul Marinei SUA, John Phelan, a fost demis din...

    Articole relationate

    Categorii populare