spot_img
duminică, 1 februarie, 2026
-5.6 C
București

Trump a reușit să îi împace pe indienii cu chinezii

Președintele chinez Xi Jinping și prim-ministrul indian Narendra Modi au avut prima lor întâlnire de la alegerea lui Donald Trump ca președinte, relatează Bloomberg. Liderii asiatici s-au angajat să aprofundeze cooperarea pentru a contracara consecințele economice ale războiului comercial din SUA.

Potrivit agenției, Modi a anunțat reluarea zborurilor directe între țări și a remarcat stabilizarea relațiilor după retragerea trupelor din zonele disputate de la graniță în ultimul an. Xi Jinping a cerut o abordare a relațiilor „de la o înălțime strategică și ținând cont de perspectiva pe termen lung”, sprijin pentru multilateralism și „mai multă democrație în relațiile internaționale”.

Liderul chinez a spus că este corect ca țările „să fie prietene, să fie vecine, să fie partenere în succesul reciproc și să lase dragonul și elefantul să danseze împreună”, notează publicația.

Reapropierea dintre New Delhi și Beijing are loc pe fondul unor dezacorduri între India și Statele Unite.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ministrul German al Apărării: Nu poți să te pârțești vesel cu un fund trist

    Ministrul german al Apărării, Boris Pistorius, a cerut Europei...

    Iranul publică lista preliminară cu numele celor uciși în timpul protestelor

    La ordinul său, biroul președintelui iranian a publicat o listă preliminară...

    Alianța strategică privind mineralele critice. ROMÂNIA NU EXISTĂ

    Reprezentanții a aproximativ 20 de țări, inclusiv țările G7,...

    Ce audiențe a făcut „Melania” și ce bani s-au încasat

    Documentarul despre Prima Doamnă a SUA, „Melania”, a încasat...

    Analiza influentului grup rus Valdai despre Europa: CE-I DE FĂCUT?

    O analiză a lui Ivan TIMOFEEV, director de program al...

    Europa renunță la agenda verde și caută resurse

    Țările europene și-au reluat căutarea propriilor rezerve de petrol...

    Articole relationate

    Categorii populare