O altă minciună spusă de Cancelarul Nehammer: Viena a intrat târziu în acest joc, fapt confirmat chiar de cancelarul Nehammer la întâlnirea pe care am avut-o zilele trecute.Acesta ne-a spus, foarte senin și pe alocuri chiar ridicol, că a aflat de dosarul extinderii spațiului Schengen abia în noiembrie anul acesta. Aș fi crezut această minciună dacă înainte de a fi cancelar, domnul Nehammer ar fi fost ministru al agriculturii, însă acesta a fost ministru de interne. Prin urmare, cunoaște foarte bine atât problematica migranților, cât și chestiunea extinderii Schengen, afirmă europarlamentarul PMP Eugen Tomac pe Facebook.
![](https://flux24.ro/wp-content/uploads/2021/11/ppe-1-1024x576.webp)
De ce, totuși, Croația, țară prin care trec mult mai mulți imigranți care ajung în Austria și restul Europei a fost susținută, iar noi nu. De fapt, cui îi convine cel mai mult să nu se mute frontiera Uniunii Europene la Marea Neagră?, mai spune Tomac.