Texas și alte state americane au dat în judecată compania Google pentru că a eliminat competiția în domeniul reclamelor online

Texas și alte state americane au dat în judecată compania Google pentru că a eliminat competiția în domeniul reclamelor online și a adus pagube consumatorilor.

Anunțul a fost făcut de procuroul general al statului Texas Ken Paxton, care a spus într-un video pe Twitter că Google se folosește de puterea sa monopolistă pentru a controla prețurile reclamelor online, fixînd piața în favoarea sa, și eliminînd astfel competiția. Compania Google mai e acuzată că a măsluit licitații pentru reclame și că a făcut o înțelegere ilegală cu Facebook pentru a evita să intre în competiție.

Google a repins acuzațiile lui Paxton drept fără valoare, și a spus că prețul reclamelor au scăzut constant în ultima decadă, numind asta una din „realizările unei industrii extrem de competitive”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Pfizer lovește România

    Conturile Romatsa au fost blocate azi în urma procedurii...

    Un nou drum se modernizează in Mehedinți

    Lucrările de modernizare a drumului județean DJ 671E, pe...

    Poliția din Drobeta Turnu Severin are sediu modern

    Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a participat la...

    CJ Mehedinți se digitalizează

    Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a semnat contractul...

    Copiii mehedințeni, locul 1 la Festivalul Internațional al Șahului în Școală

    Performanță remarcabilă pentru șahul mehedințean. La finalul lunii iunie,...

    Verișoara o dinamitează pe Maia

    „Ziarul de Gardă” (ZdG) a publicat luna trecută o...

    Lovitură pentru Bolo de la Tribunal

    Tribunalul București a dat, azi, prima lovitură judiciară serioasă...

    Articole relationate

    Categorii populare