Tel Drum își cere falimentul și acuză sechestrul pus de DNA

Firma Tel Drum SA isi cere falimentul in instanta, printr-un dosar depus la Tribunalul Teleorman pe 17 ianuarie, conform unor date ce apar pe portalul instantelor de judecata. Astfel, conform portal.just.ro, magistratii au stabilit ca prim termen de judecata in acest dosar data de luni, 29 ianuarie 2018.

În 2016, ultimul an raportat, firma a avut afaceri de 223,5 milioane lei și un profit net de 2,1 milioane lei, cu aproape 700 de angajați. „Luarea măsurilor asiguratorii a pus societatea în imposibilitate de a-și onora obligațiile contractuale și plățile”, a arătat avocatul firmei pentru Profit.ro.

Amintim ca in ziua de 17 ianuarie, procurorii DNA anuntau extinderea urmaririi penale fata de firma Tel Drum, pentru constituirea unui grup infractional organizat, evaziune fiscala in forma continuata si complicitate la doua infractiuni de abuz in serviciu cu obtinere de foloase necuvenite pentru sine sau altul.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Finlanda dă drumul la alcool

    Parlamentul Finlandei a aprobat o amplă revizuire a legislației...

    Euro digital vrea să lovească Visa și Mastercard

    Banca Centrală Europeană (BCE) a obținut marți un sprijin...

    Vatican: Fără predici ținute de femei catolice

    Vaticanul a reconfirmat marți o regulă foarte veche a...

    Analist militar rus: Occidentul nu lasă Rusiei altă opțiune decât să ajungă la Kiev

    Occidentul nu lasă Rusiei altă opțiune decât să ajungă...

    UNICAT ÎN EUROPA: Petrolul se ieftinește, dar carburanții se scumpesc în România. DE CE?

    Când petrolul se ieftinește, iar carburanții se scumpesc, România...

    Băncile din România au făcut un profit de 3 miliarde de euro in 2025

    Profitabilitatea sectorului bancar românesc s-a menținut la un nivel...

    Nu există lege pentru organizarea de alegeri anticipate

    Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat marți, la Palatul...

    Articole relationate

    Categorii populare