Tânărul care şi-a împuşcat instructorul în poligonul UTI a lăsat un bilet de adio

Tânărul care şi-a împuşcat instructorul în poligonul de la UTI, iar mai apoi s-a sinucis cu aceeaşi armă, a lăsat un bilet de adio, în care a scris că se simte inutil şi că vrea să moară, au declarat, miercuri, pentru MEDIAFAX, surse judiciare.

Sursele citate au precizat că biletul a fost găsit de familia tănărului de 24 de ani, într-o haină a acestuia.

Cristian Pop, tânărul care şi-a împuşcat instructorul de tir, a scris că se simte inutil şi că îşi doreşte să moară, potrivit aceloraşi surse.

Crima urmată de sinucidere comisă marţi seară în Poligonul UTI din Capitală a fost suprinsă de camerele de supraveghere, din imagini reieşind că tânărul, care trăgea la ţintă, şi-a împuşcat instructorul de trei ori cu un pistol Glock, după care s-a împuşcat în cap, afirmă surse judiciare.Potrivit surselor citate, Cristian Pop era un client mai vechi al poligonului şi nu era cunoscut de angajaţi drept o persoană conflictuală. Angajaţii poligonului spun că nu ştiu ca acesta să se fi certat vreodată cu vreunul dintre instructorii de tir.

Tânărul de 24 de ani îşi făcuse programare la poligon pentru marţi seară, iar în jurul orei 19.30 a început să tragă la ţintă asistat de instructorul Nicolae Tănase, director al Poligonului UTI, în vârstă de 56 de ani.

Pe imaginile surprinse de camerele de supraveghere din poligon se poate observa cum tânărul trage câteva focuri la ţintă dar pentru că este foarte agitat, instructorul îi corectează de mai multe ori poziţia corpului.

La un moment dat, Pop se întoarce brusc către bărbatul de 56 de ani şi îl împuşcă o dată cu pistolul Glock de calibru nouă milimetri, de la o distanţă de aproximativ un metru. După ce instructorul s-a prăbuşit, Popa a mai tras încă două gloanţe în trupul victimei. Apoi acesta şi-a scos căştile şi s-a împuşcat în cap cu acelaşi pistol.

În noaptea de marţi spre miercuri, anchetatorii au anunţat familia lui Pop, care locuieşte în comuna Pantelimon şi au reuşit să afle că acesta a intrat într-o depresie după ce iubita lui a plecat în străinătate.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump: Taiwanul să nu încerce să își declare independența de China

    Președintele american Donald Trump a declarat pentru Fox News...

    Xi-Trump, un summit pentru aproape nimic

    Președinții chinez Xi Jinpin și american Donald Trump au...

    Dronele ucrainiene au doborât guvernul leton

    Demisia prim-ministrului leton, Evika Silina, pe fondul recentului incident...

    Franța pierde Africa. Ce face Macron?

    Administrația președintelui Emmanuel Macron a fost marcată de pierderea...

    După ce i-a făcut pe germani „leneși”, Merz își pune țărână in cap

    Cancelarul Friedrich Merz, plin de remușcări, pe măsură ce...

    Articole relationate

    Categorii populare