spot_img
joi, 5 februarie, 2026
2.7 C
București

Supărare mare în Germania: ”Contele Draghila ne secătuiește conturile”

Cotidianul german Bild l-a acuzat vineri pe președintele Băncii Centrale Europene (BCE), Mario Draghi, că ”secătuiește” conturile de economii din Germania, la o zi după ce BCE a redus dobânzile până la valori negative și mai mari, transmite Reuters conform Profit.ro.

Lângă un fotomontaj în care Draghi are colți, Bild a titrat: „Contele Draghila ne secătuiește conturile” – o trimitere evidentă la legendarul conte Dracula, cunoscut ca vampir, scrie Agerpres.

Deciziile anunțate joi de BCE au stârnit îngrijorare în rândul germanilor, care se plâng de câțiva ani că dobânzile scăzute nu le permit să obțină profituri rezonabile de pe urma economiilor.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rubio: Acordul nuclear cu Rusia trebuie să includă și China

    Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat astăzi,...

    Macron și-a trimis consilierul cheie la Moscova

    Pe 3 februarie, Emmanuel Bonne, consilier diplomatic al președintelui...

    Rareș Bogdan: Cetățenii europeni așteaptă fapte

    Cetățenii europeni sunt prea inteligenți pentru a fi manipulați...

    SURPRIZĂ: Prim-ministrul Letoniei și președintele Estoniei au solicitat UE să înceapă negocieri cu Rusia

    Prim-ministrul Letoniei, Evika Silina, și președintele Estoniei, Alar Karis,...

    Articole relationate

    Categorii populare