Statul Alabama dă în judecată guvernul american: NU VOR REFUGIAȚI SIRIENI

Statul american Alabama a intentat o acţiune judiciară împotriva Administraţiei Barack Obama pentru a contesta planul de primire a unor refugiaţi sirieni, informează presa americană citată de Mediafax.

Guvernatorul statului Alabama, Robert Bentley, a argumentat că Administraţia federală încalcă Legea refugiaţilor, în vigoare din anul 1980. Legea prevede că Administraţia federală trebuie să se consulte cu autorităţile statale în privinţa distribuirii refugiaţilor.

Guvernoratul din Alabama susţine că nu a fost consultat în privind acceptării unor refugiaţi sirieni, informează postul tv WHNT.

Pe 15 noiembrie, guvernaorul Robert Bentley a anunţat că statul Alabama nu va primi refugiaţi sirieni, invocând raţiuni de securitate.

Şi guvernatorii statelor Michigan, Texas, Arkansas, Indiana, Louisiana, Mississippi au semnalat că nu intenţionează să participe la planul Administraţiei Barack Obama de distribuire a 10.000 de refugiaţi sirieni în următorii ani.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Vance: Trump vrea să facă afaceri cu Rusia

    Președintele SUA, Donald Trump, dorește să restabilească comerțul cu...

    Bloomberg: Trump vrea să devină patronul Cubei. Cum va face asta

    Strategia președintelui american Donald Trump pentru Cuba vizează creșterea...

    Reuters dezvăluie identitatea reală a lui „Banksy”

    Numele real al artistului stradal care își ascunde identitatea...

    Articole relationate

    Categorii populare