Când îți irosești șansa ca prostul.Acum câteva seri, la A3 a avut loc o întâmplare mai puțin obișnuită: Mihai Gâdea l-a dat afară din studio pe purtătorul de cuvânt al PNL, Ionel Dancă. Când l-am cunoscut, era un puști isteț foc, cu obrăznicie plăcută și cu o excelentă părere despre propria-i persoană. Când am aflat că a intrat în politică, m-am bucurat, crezând că este un real câștig pentru specia de politicieni pe care o tot așteptăm să apară. Personajul tupeist și irațional pe care l-am văzut a avut darul să mă întristeze, a scris pe facebook Sorin Ovidiu Vîntu, aflat în pușcărie.
![](https://www.flux24.ro/wp-content/uploads/2019/04/ionel-danca-pnl-expertii-europeni-politica-fiscala-a-guvernului-romaniei-este-haotica-333417.jpg)
Incapabil să intre într-o dispută inteligentă cu ceilalți invitați, a folosit un limbaj de lemn penibil, sfidând orice urmă de logică, negând evidențele și umilitor de neinformat pe majoritatea temelor abordate. Aflat într-o evidentă inferioritate intelectuală în raport cu cei prezenți pe platou, a sfârșit prin a-și insulta gazda, acuzând-o de manipulare. A fost momentul în care Mihai Gâdea l-a dat afară din platou. Reacție absolut corectă. Așa presupusa gazdă manipulatoare i-a dat posibilitatea, punându-i un microfon în mână, să demonteze inteligent și argumentat tipul de manipulare la care, credea el, gazda face apel, mai afirmă SOV.