Şeful episcopilor catolici germani: „Germania nu-i poate primi pe toți nevoiașii lumii”

Biserica Catolică germană cere reducerea numărului de refugiați care sosesc în Germania, apreciind că țările nu-i pot „primi pe toți nevoiașii lumii”, potrivit unui interviu difuzat sâmbătă de presa germană și citat de AFP.

„Și în calitate de biserică, noi spunem că este nevoie să se reducă numărul de refugiați”, a declarat președintele Conferinței episcopale germane, cardinalul Reinhard Marx, într-un interviu acordat cotidianului regional Passauer Neue Presse. „Germania nu-i poate primi pe toți nevoiașii lumii”, a apreciat cardinalul Marx, care a adăugat că acest subiect nu poate fi tratat doar din prisma filantropiei, ci și a rațiunii.

Cardinalul Marx s-a declarat totodată îngrijorat de creșterea xenofobiei în Germania, într-un moment în care partidul populist german Alternative für Deutschland (AfD) profită de criza refugiaților pentru a impune un discurs de dreapta radical, de neconceput până acum pe scena politică germană.

„Din nefericire, a existat întotdeauna în Germania un oarecare potențial al extremismului de dreapta și totodată al rasismului. Această ideologie s-a consolidat în mod vădit”, a spus Marx.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Capul de copil al lui Brâncuși expus la Iași

    Una dintre cele mai valoroase creații ale marelui artist...

    Trump spune că ar putea merge in acest an in Rusia

    Președintele american Donald Trump nu a exclus posibilitatea unei...

    2 militari germani care lucrează pentru NATO agresați in Olanda: Jos NATO

    Doi soldați germani, membri ai sediului operațional NATO din...

    Mercedes-Benz și-a vândut toate showroom-urile din Berlin

    Producătorul auto german Mercedes-Benz și-a vândut toate showroom-urile din...

    Scandalul armelor musulmanilor bosniaci pentru Ucraina

    Vladimir Zelenski a încercat să cumpere arme în valoare...

    Trump nu a exclus posibilitatea unei noi prelungiri pentru a permite achizițiile de petrol din Rusia

    Marți, președintele american Donald Trump nu a exclus posibilitatea...

    Grecia nervoasă după ce o dronă ucrainiană a fost găsită in Lefkada

    Grecia a protestat față de descoperirea unei drone ucrainene...

    Cristian Chivu, cetățean de onoare al județului Caraș Severin

    În cea mai recentă ședință a Consiliului Județean, a...

    Articole relationate

    Categorii populare