Șeful de la Autostrăzi va mai încasa 1.000 de euro lunar pentru 2 ore de muncă, pe lângă salariul de 7.000 de euro

Ministerul Transporturilor l-a numit pe Ștefan Ioniță, șeful Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) în Consiliul de Administrare al companiei CFR Călători.

Informația apare pe situl de internet al companiei naționale CFR Călători, companie care nu are nici în clin nici în mânecă cu realizarea de autostrăzi și drumuri naționale, zonă în care Ștefan Ioniță este specialist. CFR Călători se ocupă desigur cu transportul persoanelor pe calea ferată.

În această funcție, pentru o participare lunară care poate dura 1-2 ore, Ștefan Ioniță va mai încasa în jur de 1.000 de euro, pe lângă salariul său de la CNAIR, cuprins între 4.500 și 7.000 de euro.

Digi24.ro a relatat recent că C.A. CNAIR a discutat mopdalități de majorare a salariului lui Ștefan Ioniță, pe baza unei componente variabile, în pofida faptului că nefiind numit procedura de selecție prevăzută de OUG 109, nu are dreptul la astfel de plăți.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump l-a demis pe procurorul general din cauză că nu a făcut dosare adversarilor săi politici

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a confirmat...

    Guvernul german s-a prăbușit la încredere: 15%

    Sprijinul pentru guvernul cancelarului german Friedrich Merz a scăzut...

    Ponderea țărilor BRICS în PIB-ul global a depășit 40%

    Ponderea țărilor BRICS în PIB-ul global a depășit 40%,...

    Administrația Trump va impune tarife de 100% la importul pentru anumite medicamente

    Administrația președintelui Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, se...

    Transportul de containere din China către Europa a crescut cu 40% în ultimele săptămâni

    Transportul de containere din China către Europa a crescut...

    Ucraina mai are bani doar pentru încă 2 săptămâni

    Ucraina mai are bani doar pentru încă două săptămâni,...

    Șeful CJ Caraș Severin: 3 vești bune

    Trei vești bune!, anunță șeful PSD si al CJ...

    Articole relationate

    Categorii populare