Șefa diplomației germane acuză Serbia că face parte din războiul hibrid împotriva Occidentului

Şefa diplomaţiei germane Annalena Baerbock a atras atenţia sâmbătă asupra războiului hibrid dus de Rusia, care ar putea încerca să divizeze Europa favorizând un aflux de refugiaţi pe teritoriul acesteia, relatează AFP conform Agerpres.

„Nu este vorba de un război dus doar cu armele. El se poartă de asemenea şi (pe frontul) energiei, iar pentru asta am găsit un răspuns”, a declarat Annalena Baerbock la congresul partidului său ecologist care are loc la Bonn, în vestul Germaniei.

Însă ea se aşteaptă ca acest război să se poate tot mai mult şi „prin teamă şi diviziune, iar asta trebuie să evităm”.

Şefa diplomaţiei germane se teme în special de un aflux de refugiaţi proveniţi din alte ţări decât Ucraina, „deoarece aceste război este hibrid şi la el participă şi alte ţări”, acuzând Serbia că a contribuit la o înmulţire masivă a migranţilor în Europa.

Statele membre ale UE reproşează Serbiei că este o poartă de intrare spre blocul comunitar pentru migranţi din Turcia, India, Tunisia, Cuba şi Burundi, care nu au nevoie de viză pentru a intra în această ţară balcanică.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Xi-Trump, un summit pentru aproape nimic

    Președinții chinez Xi Jinpin și american Donald Trump au...

    Dronele ucrainiene au doborât guvernul leton

    Demisia prim-ministrului leton, Evika Silina, pe fondul recentului incident...

    Franța pierde Africa. Ce face Macron?

    Administrația președintelui Emmanuel Macron a fost marcată de pierderea...

    După ce i-a făcut pe germani „leneși”, Merz își pune țărână in cap

    Cancelarul Friedrich Merz, plin de remușcări, pe măsură ce...

    SUA au anulat desfășurarea a 4.000 de militari în Polonia

    SUA au anulat desfășurarea a 4.000 de militari în...

    Un pacient cu hantavirus la Arad

    Un pacient a fost confirmat cu hantavirus, vineri, la...

    Articole relationate

    Categorii populare