Secretarul general al PSD, condamnat că și-a angajat fiica

Deputatul PSD de Ialomița Marian Neacșu a fost condamnat definitiv de judecătorii de la Înalta Curte de Casație și Justiție la șase luni închisoare cu suspendare pentru săvârșirea infracțiunii de conflict de interese, după ce și-a angajat nelegal fiica la biroul său parlamentar.

Instanța a stabilit în cazul deputatului PSD un termen de încercare de 2 ani și 6 luni.

Un complet de cinci judecători de la instanța supremă a admis apelul declarat de Parchetul General și l-a condamnat pe Marian Neacșu la șase luni închisoare cu suspendare, după ce acesta primise la instanța de fond, în februarie 2015, o amendă penală de 2.000 de lei.

Marian Neacșu este secretar general al PSD, el ocupând funcția de chestor la Camerei Deputaților.

Deputatul a fost trimis în judecată în decembrie 2013 de procurorii Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție sub acuzația de conflict de interese, ancheta fiind deschisă în urma unei sesizări depuse de Agenția Națională de Integritate.

Potrivit procurorilor Secției de urmărire penală și criminalistică din cadrul PÎCCJ, Marian Neacșu, în calitate de deputat, a formulat cererea de angajare a fiicei sale, Cristina Monica Neacșu, în cadrul biroului său parlamentar și apoi a avizat contractul de muncă pe perioadă determinată (iulie 2009 — decembrie 2012) în baza căruia s-a realizat în mod direct un folos material pentru aceasta.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Marine Le Pen: Când Mbappé va spune că nu vom câștiga alegerile, sunt sigură că o vom face

    Șefa grupului parlamentar al partidului de ultradreapta Adunarea Națională...

    Trump mută cu Rusia ca să lovească China

    Administrația Trump insistă asupra unor relații mai strânse cu...

    Capul de copil al lui Brâncuși expus la Iași

    Una dintre cele mai valoroase creații ale marelui artist...

    Trump spune că ar putea merge in acest an in Rusia

    Președintele american Donald Trump nu a exclus posibilitatea unei...

    2 militari germani care lucrează pentru NATO agresați in Olanda: Jos NATO

    Doi soldați germani, membri ai sediului operațional NATO din...

    Mercedes-Benz și-a vândut toate showroom-urile din Berlin

    Producătorul auto german Mercedes-Benz și-a vândut toate showroom-urile din...

    Scandalul armelor musulmanilor bosniaci pentru Ucraina

    Vladimir Zelenski a încercat să cumpere arme în valoare...

    Articole relationate

    Categorii populare