Secretarul Consiliului Național de Securitate al Ucrainei: Viena e plină de agenți ruși

Viena e plină de agenți ruși, a declarat Secretarul Consiliului Național de Securitate al Ucrainei, Oleksiy Danilov într-un interviu acordat ziarului online Liga.net, potrivit Krone.at.

De când a început invazia rusă a Ucrainei, a existat o căutare febrilă pentru spioni ruși. Chiar și după sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial și în timpul Războiului Rece, Viena a fost considerată un bastion pentru agenții internaționali. 

Datorită locației sale geografice pentru activitățile de informații, Viena era atractivă pentru numeroase țări.

„Austria a fost întotdeauna un loc de întâlnire pentru activitățile globale de spionaj ale tuturor marilor puteri”, a declarat recent Cancelarul Karl Nehammer. Mărimea ambasadelor este un indiciu în acest sens, a spus Nehammer, potrivit oe24.at.

Hot this week

Topics

Mai mult

    CIA a cumpărat agenți cu viagra

    Foști oficiali ai serviciilor secrete americane au dezvăluit că...

    Trump a transformat NATO într-o afacere pentru industria militară americană. ROMÂNIA VA PLĂTI!

    Președintele SUA, Donald Trump, a transformat efectiv relația SUA-NATO...

    Putin l-a sunat pe Trump să îi spună că victoria în Ucraina e aproape

    Președintele Rusiei, Vladimir Putin, a declarat, în cadrul unei...

    Miliardarul lui Macron

    Președintele francez Emmanuel Macron, având în vedere planurile sale...

    Omul cheie de la Beijing

    Înaintea unui posibil al patrulea mandat, președintele chinez Xi...

    Rareș Bogdan: 10 motive să iubești la nebunie America

    10 motive să iubești la nebunie SUA. La mulți...

    Articole relationate

    Categorii populare