spot_img
duminică, 1 februarie, 2026
-2.3 C
București

Sebastian Ghiţă: Am dovezi, am avut o relaţie extrem de apropiată cu Kovesi

Deputatul Sebastian Ghiţă a povestit, marţi seară, la România TV, despre relaţia „foarte apropiată „de prietenie pe care a avut-o cu procurorul-şef al DNA, Laura Codruţa Kovesi, şi cum s-a oferit să o ajute atunci când aceasta a devenit „preocupată” de faptul că Consiliul Naţional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (CNATDCU) ar putea să îi verifice teza de doctorat.

Am dovezi, a susţinut el la B1 TV.

Am avut o relatie apropiata cu Laura Codruta Kovesi. Ma cunosc foarte bine cu dansa si la acel moment (anul 2012 – n.r.) eram in relatii extrem de apropiate.

Ne-am cunoscut la un eveniment public. Am continuat sa ne vedem de mai multe ori si la momentul la care fostul presedinte Traian Basescu a lansat in spatiul public celebrele acuzatii de plagiat impotriva lui Victor Ponta, la ceva timp, alti jurnalisti au lansat acuzatii similare inspre Kovesi.

Ne intalneam la evenimente publice si private. Aveam o relatie foarte apropiata. Am avut o discutie cu dansa in care am observat-o marcata, preocupata, ingrijorata de ceea ce se va intampla in momentul in care teza dansei va fi verificata de CNATDCU. In acea discutie, pentru ca ii cunosteam pe cei care ii dirijau, numeau, pe cei din comisia respectiva, am discutat cu dansa ca o sa incerc sa o ajut, in calitate de prieten„, a declarat Sebastian Ghita, la România TV.

Deputatul a mai precizat ca acuzatiile lansate, legate de un posibil plagiat, ar fi putut sa ii afecteze cariera si sa „o opreasca sa mai obtina functii publice”.

La vremea aceea nu mi se pareau asa de grave acuzatiile. Simteam ca fac o chestiune importanta chiar pentru institutia pe care ea o conducea si pentru statul roman, era procurorul general al Romaniei. Am crezut ca fac un lucru bun pentru statul roman, ajutand-o pe Laura Codruta Kovesi. Nu am fost membru in respectiva comisie si nici nu a fost vreun parlamentar membru. Am stat cu ei la calculator, unde am batut raportul, am plimbat raportul ca sa fie semnat„, a completat Sebastian Ghita.

Deputatul Sebastian Ghiţă a depus, marţi, la Parchetul General, un autodenunţ şi a susţinut că, în 2012, a participat la falsificarea unui raport care să arate că teza de doctorat a Laurei Kovesi nu este un plagiat.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Analiza influentului grup rus Valdai despre Europa: CE-I DE FĂCUT?

    O analiză a lui Ivan TIMOFEEV, director de program al...

    Europa renunță la agenda verde și caută resurse

    Țările europene și-au reluat căutarea propriilor rezerve de petrol...

    Tensiunile dintre Emirate și Arabia Saudită

    A devenit mai dificil pentru angajații companiilor cu sediul...

    Trump vrea ca India și China să investească in industria petrolieră venezueleană

    Președintele american Donald Trump a declarat sâmbătă, la bordul...

    Lavrov: Europa încearcă să rupă relația ruso-americană

    Europa încearcă să „facă fisuri” în relațiile dintre Rusia...

    Zelenski: Rezolvarea problemelor teritoriale nu se poate face decât direct cu Putin

    Rezolvarea problemelor teritoriale din Ucraina este imposibilă fără un...

    Miza controlului lui Xi asupra Armatei

    Președintele chinez Xi Jinping și-a consolidat controlul complet asupra...

    Articole relationate

    Categorii populare