spot_img
marți, 3 februarie, 2026
-3.8 C
București

Rușii au semnat contracte de 53 miliarde de dolari la Forumul Economic Estic de la Vladivostok 

La Forumul Economic Estic dela Vladivostok au participat peste 7000 de oameni, au fost semnate contrate în valoare de 3,255 trilioane de ruble (52,5 miliarde de dolari), este un record, a anunțat vicepremierul Rusiei, Iuri Trutnev, reprezentantul președintelui pentru Districtul Federal din Orientul Îndepărtat, citat de RT.

”Este primul formul post-COVID, la care au participat peste 7000 de oaspeți. Au fost semnate acorduri în valoare totală de 3 trilioane 255 de miliarde de ruble. Este tot un record”, a spus Trutnev jurnaliștilor.

Forumul Economic Estic și-a încheiat lucrările joi, care au debutat în data de 5 septembrie și care au fost găzduite de campusul Universității Federale din Orientul Îndepărtat de pe Insula Russkii, din Vladivostok.

Printre altele, în marja forumului a fost semnat un acord de intenție privind achiziționarea a 339 de avioane de producție rusească.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Șeful CJ Caraș Severin, un habarnist deputat AUR și drumul morții

    În urma declarațiilor deputatului AUR Samuel Miclău, președintele Consiliului...

    După protestele din maghiarime, Kelemen Hunor cere Guvernului să reducă taxele locale

    Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a anunţat marţi că va...

    Ucrainienii ne-au distrus turismul din Deltă

    Operatorii din Delta Dunării reclamă faptul că numărul turiștilor...

    Deutsche Welle: Greșelile care îl înfundă pe Bolo

    Ilie Bolojan e primul șef de guvern liberal care...

    Creșterea TVA se dovedește un eșec de proporții

    Guvernul a câştigat 11 mili­arde de lei (2 mld....

    Șeful Poliției ucrainiene: Majoritatea ucrainienilor nu vor să se înroleze in Armată

    Majoritatea ucrainenilor care urmează să îndeplinească serviciul militar nu...

    Articole relationate

    Categorii populare