Rusia vrea să dea petrol ieftin Belarusului dacă acceptă unificarea într-un singur stat

Moscova a sugerat Minskului un acord asupra preţului la resursele energetice în schimbul aderării Belarus la Rusia într-un singur stat, a anunţat vineri preşedintele belarus Aleksandr Lukaşenko, citat de agenţia de presă de stat de la Minsk, Belta, potrivit Reuters.

Rusia şi Belarus discută de aproximativ două decenii despre o eventuală integrare mai aprofundată în cadrul unei Uniuni statale, dar nu au reuşit să se pună de acord asupra punctelor cheie, inclusiv cu privire la moneda unică.

Aleksandr Lukaşenko s-a întâlnit cu omologul său rus Vladimir Putin săptămâna trecută la Soci, dar cei doi lideri nu au reuşit să convină asupra unui nou acord cu privire la livrările de petrol ruseşti către Belarus în 2020.

De la începutul anului, majoritatea companiilor ruse au sistat aprovizionarea cu petrol a Belarusului din cauza disputelor legate de preţ, după ce Rusia a redus subvenţiile la petrol, potrivit Belta.

Conform speculaţiilor din presa rusă şi din cea internaţională, întrucât mandatul de preşedinte al lui Vladimir Putin se va încheia în 2024, iar Constituţia în vigoare îi interzice să mai candideze, prin unirea Rusiei cu Belarusul Putin ar dori să-şi prelungească prerogativele prezidenţiale în calitate de şef al unui nou stat. Doar că preşedintele Lukaşenko nu doreşte să cedeze ‘nici suveranitatea’ ţării sale, şi nici funcţia sa actuală

Hot this week

Topics

Mai mult

    Emisarul lui Trump i-a dat mesaje ministrului de externe iranian

    Canalul direct de comunicare dintre trimisul special al Statelor...

    Rusia mută cu uraniul in Africa

    Rusia și-a exprimat interesul de a participa la proiectul...

    General libanez explică tactica iranienilor anunțând surprize

    Trecerea strategică a Iranului către tactici ofensive ar putea...

    Fostul secretar adjunct pe strategie al Pentagonului: SUA nu pot lupta cu dronele

    Statele Unite au intrat în război cu Iranul nepregătite...

    Presa rusă: Forțele americane trimise in România acoperă altceva, nu Iranul

    Acțiunile militare angajate de SUA în Iran au condus,...

    Trump: NATO va avea un viitor foarte prost dacă nu ajută SUA în Iran

    Președintele american Donald Trump a avertizat că NATO se...

    Articole relationate

    Categorii populare