spot_img
miercuri, 21 ianuarie, 2026
-1.6 C
București

Rusia pregătește sancțiuni punctuale la adresa persoanelor care au luat decizia să nu permită aeronavei ruse cu Rogozin să survoleze spațiul aerian al României

Rusia pregătește sancțiuni punctuale la adresa persoanelor care au luat vineri decizia să nu permită aeronavei ruse să survoleze spațiul aerian al României și care, în acest fel, au făcut să eșueze vizita vicepremierului rus Dmitri Rogozin, trimisul special al președintelui Vladimir Putin pentru Transnistria, în Republica Moldova, relatează sâmbătă agenția de presă TASS.

O declarație în acest sens a fost făcută de Dmitri Rogozin într-un interviu acordat sâmbătă presei ruse, din care un fragment a fost difuzat de postul de televiziune „Rossia 24”.

„Răspuns, desigur, va exista. Vom stabili cu exactitate cine a fost spatele acestor decizii la Chișinău, București, Budapesta, Bruxelles. Vom identifica persoanele care au luat aceste decizii. Sancțiunile noastre vor fi pe măsură și foarte punctuale”, a avertizat vicepremierul rus.
Rusia a protestat vineri față de decizia Bucureștiului de a interzice unui avion de linie pe ruta Moscova-Chișinău în care se afla vicepremierul rus Dmitri Rogozin să survoleze teritoriul României, calificând aceasta drept o „provocare deliberată, care aduce un prejudiciu serios relațiilor bilaterale”, a declarat vineri Ministerul de Externe rus, citat de agenția de presă TASS.

Vizita vicepremierului Dmitri Rogozin — responsabil de industria apărării din executivul rus — la Chișinău și apoi în Transnistria a eșuat vineri din cauza refuzului României de a permite avionului de pasageri să traverseze spațiul său aerian, notează agenția de presă citată.

Cursei regulate S7-157 pe ruta Moscova-Chișinău i-a fost interzis accesul în spațiul aerian al României de către serviciul de gestionare a traficului aerian pe motiv că la bordul său se afla o „persoană aflată pe lista sancțiunilor” UE. Dmitri Rogozin este unul dintre oficialii ruși care au interdicție de călătorie în Uniunea Europeană încă din mai 2014.

Potrivit aeroportului de la Chișinău, aeronava a fost redirecționată către Minsk, după ce a survolat un timp spațiul aerian al Ungariei. Din capitala belarusă, vicepremierul s-a întors la Moscova cu o cursă Aeroflot.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Președintele Finlandei: Europa crează un NATO mai puternic

    Președintele finlandez Alexander Stubb a respins sugestiile privind prăbușirea...

    Scandal la o cină la Davos: Secretarul american al comerțului huiduit, șefa Băncii Europene a plecat

    Președinta Băncii Centrale Europene (BCE), Christine Lagarde, a părăsit...

    Trump: Putin este pregătit să rezolve conflictul cu Ucraina

    Președintele rus Vladimir Putin este pregătit să rezolve conflictul...

    Războiul cardurilor de credit: Trump vrea limitarea ratelor dobânzilor

    Propunerea președintelui american Donald Trump de a limita ratele...

    Expert rus vede o operațiune militară americană in Iran pe modelul venezuelean

    Vladimir Vasiliev, cercetător principal la Institutul de Studii Americane...

    Articole relationate

    Categorii populare