REGENERAREA ZONEI „DUMITRU GHEAȚĂ”, DIN SEVERIN SE APROPIE DE FINAL

Lucrările de modernizare a zonei aflate între strada Dumitru Gheață și societatea Cildro din municipiu, în apropierea blocurilor 1, 2, 3, G2 si B1-B4 se apropie de final. Locuri de parcare, trotuare, un loc de joacă și extinderea rețelei de gaze au fost obiective punctate de proiectul primarului Marius Screciu.

În acest moment, în zonă se toarnă al doilea strat de asfalt și se toarnă al doilea strat de asphalt. De asemenea se amenajează 82 locuri de parcare, alei de acces și trotuare, pe o suprafață totală de 4.000 mp. Tot aici s-a realizat un loc de joacă modern pentru cei mici, cu o suprafață de 440 mp.

Înainte de a demara lucrările de reabilitare, s-a extins în zonă și rețeaua de alimentare cu gaze naturale.

„Investiția face parte din Strategia integrată de regenerare pe care am demarat-o în acest mandat și care urmărește creșterea confortului urban în toate cartierele Severinului”, a precizat primarul Municipiului Drobeta Turnu Severin, Marius Screciu.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Președintele Curții de Apel din Anvers: Belgia e un narco stat mafiot

    Președintele Curții de Apel din Anvers, Bart Willocks, a...

    Tucker Carlson: Israelul poate distruge NATO

    Jurnalistul american a declarat că există legături directe între...

    Americanii sunt supărați pe Israel după atacurile asupra depozitelor petroliere iraniene

    Atacurile israeliene asupra instalațiilor de depozitare a petrolului din...

    Se va opri jefuirea românilor de companiile de telefonie?

    Operatorii de telefonie vor trebui să factureze serviciile calculate...

    Explozia prețului la carburanți din Orient nu a avut încă loc

    Creșterea prețurilor la carburanți din ultimele zile nu reflectă...

    Articole relationate

    Categorii populare