Regele Cioabă: Am votat şi aşteptăm ajutoare sociale, altfel vom fi supăraţi peste 4 ani

Autointitulatul rege al romilor de pretutindeni, Dorin Cioabă, a declarat duminică, la ieșirea de la urne, că a votat ca Dumnezeu să dea tuturor romilor o administrație bună, primari care să-i ajute, altfel peste patru ani romii vor fi supărați.

„Am votat astăzi ca Dumnezeu să ne dea o administrație bună, o administrație care să aibă grijă și de noi, de romi. Se știe că noi romii depindem de ajutorul social, depindem de primării, de consilii locale, de consilii județene și eu sper ca cei pe care i-am ales să țină cont de votul nostru și să îi ajute pe semenii noștri care trec prin mari probleme. În toată țara, votul nostru a fost pentru unitatea romilor și primarii să facă ceva pentru ei, dacă nu, peste patru ani vom fi supărați”, a spus Dorin Cioabă.

Liderul romilor a mărturisit că și-a luat și „vesta norocoasă” la vot și că el a votat cu o doamnă candidat la Primăria Municipiului Sibiu și i-a îndemnat și pe rromi să facă la fel, chiar dacă votul dat de această minoritate unei femei înseamnă, practic, o premieră, ei preferând candidații bărbați.

„Avem venit foarte veseli și putem să spunem că am dus foarte multă muncă de lămurire în sensul de a ne schimba anumite opțiuni. Și pentru prima dată, că nu am voie să spun numele unui candidat, vreau să spun că a fost foarte greu să-i conving pe romi să voteze o doamnă pentru funcția de primar. Și am votat o doamnă. Am trecut peste principiul nostru și să sperăm să nu ne pară rău dacă am pus o doamnă să fie în fruntea orașului”, a declarat Dorin Cioabă.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Dogioiu îl laudă pe șeful Vămilor pus sub control judiciar după ce a fost reținut 24 de ore

    Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu, a declarat...

    Washington Examiner despre prietenul lui Coldea: Albania este cel mai recent stat narco care amenință lumea

    Creșterea criminalității organizate și a practicilor politice controversate reprezintă...

    China a fost de acord să comande 200 de aeronave de la Boeing

    China a fost de acord să comande 200 de...

    Adrian Năstase: Da’ unde e vila?

    După ședința de guvern de astăzi a guvernului interimar,...

    Șeful CJ Dâmbovița, discuție cu ambasadorul american la BSDA 2026

    Astăzi, am participat la expo-conferința internațională „Black Sea Defense...

    Articole relationate

    Categorii populare