Realitatea TV după 6 ani de insolvenţă: Datoriile au crescut de 3 ori

În urmă cu exact 6 ani, pe 7 septembrie 2011, judecătorul sindic Mariana MONCEA de la Tribunalul Bucureşti a admis cererea debitoarei şi a dispus deschiderea procedurii generale de insolvenţă împotriva REALITATEA MEDIA SA (CUI: 14080700), deţinătoarea licenţelor audiovizuale pentru REALITATEA TV şi REALITATEA FM. Astăzi datoriile la bugetele de stat sunt de 3 ori mai mari faţă de cele înscrise în tabelul creditorilor şi cresc încontinuu. De exemplu, pe 30 iunie 2016, acestea erau de 100.355.452 lei, ceea ce înseamnă că în ultimul an (30 iunie 2016 – 30 iunie 2017) au crescut cu peste 9 milioane lei, adică vreo două milioane de euro, scrie Supervizor.

Conform bilanţurilor depuse de firmă, pierderile din 2015 şi 2016 s-au stabilizat în jurul sumei de 8,5 milioane lei (8.469.723 lei în 2016 şi 8.767.248 lei în 2015, cu 217, respectiv 218 angajaţi), ceea ce înseamnă că neachitatea dărilor la stat “acoperă” numai bine aceaste pierderiŞi de s-ar omorî REALITATEA MEDIA SA să achite obligaţiile fiscale dacă oricum nu păţeşte nimic?, notează Supervizor.

Conform site-ului ANAF, deţinătoarea lRealitatea TV și Realitatea FM înregistra la data de 30 iunie 2017 obligaţii restante la bugetele de stat în valoare totală de aproape 24 milioane de euro (109,4 milioane de lei), sumă defalcată astfel:

• Bugetul de stat = 9,4 milioane de euro (43,4 milioane de lei)
• Bugetul asigurărilor sociale de stat = 10,1 milioane de euro (46,6 milioane lei)
• Bugetul asigurărilor pentru şomaj = 430.000 de euro (două milioane de lei)
• Bugetul asigurărilor de sănătate = 3,8 milioane euro (17,3 milioane lei)

Conform situaţiei de la CNA, acţionarii REALITATEA MEDIA SA sunt:

  • STRATEGIES RESEARCH INVESTMENTS SRL (CUI: 29295970) – 86,513817357%,
  • PSV COMPANY SA (CUI: 14428660, în reorganizare judiciară) – 7,555789039%,
  • Sindicatul Naţional PETROM-ENERGIE – 5,423391979%,
  • GLOBAL VIDEO MEDIA SA (CUI: 15286840, în faliment) – 0,507001207%
  • Gheorghe Cristian TOROIPAN, Eugen Gheorghe LUHA şi Florin BERCEA – 0,000000139% fiecare.

Acţionarul majoritar STRATEGIES RESEARCH INVESTMENTS SRL figurează la Registrul Comerţului cu menţiunea “urmărire penală“, la fel ca şi REALITATEA MEDIA SA, şi este deţinut “juma-juma” de Cozmin Horea GUŞĂ (47 de ani) şi Maricel PĂCURARU (împlineşte 53 de ani luna viitoare).

În urmă cu mai bine de un an (iulie 2016), Cozmin GUŞĂ anunţa un “pericol cvasimortal de a nu mai putea funcţiona” şi acuza “sistemul din România, care nu se îngrijeşte de mass-media sau de opinia corectă“. A trecut un an şi nu s-a întâmplat nimic… în afară de faptul că s-au mai adunat datorii de 9 milioane lei la bugetele de stat!, mai scrie sursa citată.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump spune că ar putea merge in acest an in Rusia

    Președintele american Donald Trump nu a exclus posibilitatea unei...

    2 militari germani care lucrează pentru NATO agresați in Olanda: Jos NATO

    Doi soldați germani, membri ai sediului operațional NATO din...

    Mercedes-Benz și-a vândut toate showroom-urile din Berlin

    Producătorul auto german Mercedes-Benz și-a vândut toate showroom-urile din...

    Scandalul armelor musulmanilor bosniaci pentru Ucraina

    Vladimir Zelenski a încercat să cumpere arme în valoare...

    Trump nu a exclus posibilitatea unei noi prelungiri pentru a permite achizițiile de petrol din Rusia

    Marți, președintele american Donald Trump nu a exclus posibilitatea...

    Grecia nervoasă după ce o dronă ucrainiană a fost găsită in Lefkada

    Grecia a protestat față de descoperirea unei drone ucrainene...

    Cristian Chivu, cetățean de onoare al județului Caraș Severin

    În cea mai recentă ședință a Consiliului Județean, a...

    Fiul ultimului șah al Iranului îl critică pe Trump

    Reza Pahlavi, fiul ultimului șah al Iranului, Mohammad Reza...

    Articole relationate

    Categorii populare