Rafila: Nu introducem restricții

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a declarat, miercuri, că nu vor fi introduse niciun fel de restricţii în ţara noastră în contextul noului val de COVID-19 din China.

Rafila a fost întrebat la TVR Info dacă există riscul reintroducerii de restricţii, în contextul discuţiilor legate de China şi de cei care călătoresc din această ţară în Europa.

„Nu. Una este să controlezi, de exemplu, fluxul de pasageri într-o zonă afectată de circulaţie intensă a tulpinii (de coronavirus – n.r.) şi altceva este să discuţii despre restricţii. Eu am spus foarte clar că nu introducem niciun fel de restricţii, avem doar recomandări. (…) Singurele, dacă vreţi, restricţii, dar aş pune ghilimele, sunt legate de activitatea din spitale în care personalul trebuie să fie echipat corespunzător, să poarte mască şi oricine vine în contact cu pacientul trebuie să facă acelaşi lucru ca să reducă riscurile pentru pacient. La fel, limitarea pentru o perioadă scurtă a vizitelor, poate două – trei săptămâni, în funcţie de situaţia locală, şi lucrul acesta, decizia managerului este generată de consultarea cu Direcţia de sănătate publică locală. Este o măsură obişnuită care se ia întotdeauna în timpul unei epidemii de gripă”, a explicat ministrul.

El a amintit că autorităţile române nu au declarat epidemie de gripă în această iarnă, având în vedere că acest demers ar duce la impunerea unor restricţii ca urmare a prevederilor legale adoptate în 2020.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Merz: Aderarea imediată a Ucrainei la UE e imposibilă

    Cancelarul german Friedrich Merz a numit imposibilă aderarea imediată...

    Meloni critică renovarea unei clădiri UE din Bruxelles cu 800 de milioane de euro

    Prim-ministrul italian Giorgio Meloni a criticat astăzi planurile de...

    Kremlin: Există posibilitatea ca Putin să participe la viitorul summit G20 de la Miami

    Există posibilitatea ca președintele rus Vladimir Putin să participe...

    Au început Zilele Severinului 2026: concerte, târg de bresle la Cetate și expoziții în tot orașul

    Zilele Severinului 2026 au debutat oficial astăzi, printr-o serie...

    Trump l-a demis pe șeful Marinei din cauză că nu i-a făcut flota pe care o visa

    Secretarul Marinei SUA, John Phelan, a fost demis din...

    Articole relationate

    Categorii populare