Home Analize Qatarul nu va participa la presiunea americană asupra economiei iraniene

Qatarul nu va participa la presiunea americană asupra economiei iraniene

0

Ministerul qatarez de Externe a declarat că nu intenționează să participe la operațiunea SUA de exercitare a presiunilor asupra economiei iraniene, relatează EFE.

„Vorbim despre sancțiuni impuse de o parte împotriva alteia, nu despre sancțiuni ONU. Nu am luat nicio decizie cu privire la această problemă. Prioritatea noastră este să ne asigurăm că toate părțile revin la negocieri și găsesc o soluție la această criză”, a declarat purtătorul de cuvânt al ministerului, Majid al-Ansari.

Potrivit acestuia, Qatarul este „gata să participe la sancțiuni, dar numai atunci când acestea vor fi aprobate la nivel internațional”.

El a subliniat, de asemenea, că măsurile planificate de Washington împotriva Iranului nu afectează în mod direct Qatarul.

Qatarul adoptă o poziție neutră și nu susține niciuna dintre părțile conflictului, a adăugat diplomatul.

La începutul lunii august, autoritățile americane au anunțat lansarea unei campanii de exercitare a unei presiuni economice suplimentare asupra Iranului. Printre altele, Washingtonul plănuiește măsuri împotriva țărilor care continuă anumite tranzacții comerciale cu Teheranul.

Președintele american Donald Trump a cerut în repetate rânduri aliaților Washingtonului să se alăture presiunilor asupra Iranului.

Ad

Exit mobile version