spot_img
luni, 15 decembrie, 2025
3.7 C
București

Putin sugerează o mână externă în asasinarea ambasadorului rus

Președintele rus, Vladimir Putin, consideră asasinatul ambasadorului rus la Ankara o încercare de a obstrucționa relațiile dintre Rusia și Turcia și este menit să încetinească eforturile de a pune capăt conflictului din Siria, informează agențiile de presă internaționale.

Putin, care a convocat o reuniune de urgență la Kremlin, a mai spus că Rusia a deschis o anchetă în cazul crimei de la Ankara, că anchetatorii se vor deplasa în Turcia.

De asemenea, președintele rus a spus că își dorește garanții din partea Turciei că diplomații ruși sunt în siguranță și a mai afirmat că a ordonat ca măsurile de securitate să fie consolidate la toate reprezentanțele diplomatice ale Federației Ruse în lume.

„Vom intensifica lupta împotriva terorismului și bandiții vor simți diferența,” a afirmat Putin, citat de Reuters.

El a adăugat că ambasadorul va fi decorat post mortem, ca un soldat care a murit la datorie.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Washington Post: Infrastructura energetică a Ucrainei este în pragul colapsului

    Infrastructura energetică a Ucrainei este în pragul colapsului, au...

    Xi ii amenință pe oficialii chinezi care umflă cifrele economice: ÎI VOI PEDEPSI

    Președintele chinez Xi Jinping a criticat cifrele umflate ale...

    Asaltul paraditorilor

    de Constantin Florin Durgheu, avocat Deși este prezentat cu surle...

    Air China va opera zboruri zilnice intre Budapesta și Beijing

    Începând din primăvară, compania aeriană Air China va opera...

    Adrian Năstase: Tentativă (bună) de lovitură de stat?

    In istoria romanilor, au existat tot felul de tentative...

    Articole relationate

    Categorii populare