Primarul din Turnu Severin vede un complot al primarilor liberali din marile orașe împotriva PNDL care a ajutat dezvoltarea orașelor mici

E dureros pentru noi că nu se dorește continuare PNDL. Era un program extraordinar pentru comunitățile mici și mai slab dezvoltate economic, cum e și Drobeta Turnu Severin. Există o presiune din partea primariilor liberali din marile centre urbane (Timișoara, Cluj, Arad) ca acest PNDL să primească bani sub o altă formă”, a declarat miercuri seară la RTS Severin primarul din Drobeta Turnu Severin, Marius Screciu (PSD).

Primarul Screciu a justificat interesul primarilor liberali din marile orașe prin faptul că ”era greu ca tu ca oraș cu fonduri europene mari pentru investiții de sute de milioane de euro să vii să ceri guvernului banii care sunt necesari comunitățiilor mici, nedezvoltate economic”.

”De aceea va dispare PNDL: la presiunea primarilor din marile orașe. Și, cu siguranță, ei vor primi sub o altă formă. Sper să nu ne lase și pe noi de izbeliște, comunitățile mici, orașele mici. Va depinde mult și de factorul politic, dar cred că putem găsi soluții”, a susținut primarul din Drobeta Turnu Severin.

INTEGRAL INTERVIUL DE LA RTS SEVERIN CU PRIMARUL DIN DROBETA TURNU SEVERIN:

Hot this week

Topics

Mai mult

    Zelenski dispus să îl sacrifice pe șeful Armatei pentru a opri criza politică iscată de demiterea ministrului Apărării

    Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, ia în considerare demiterea comandantului-șef...

    Grecia atrage atenția UE că interdicția pentru GNL-ul rusesc va afecta economia europeană

    Grecia și-a exprimat îngrijorarea serioasă cu privire la impactul...

    România a câștigat „Zmeura de Aur” la dezastru economic

    De aproximativ 10 luni, România domină detașat primul loc...

    Articole relationate

    Categorii populare