spot_img
duminică, 22 februarie, 2026
-0.9 C
București

Președintele bulgar atacă Guvernul: În realitate alții conduc din întuneric

Președintele bulgar Rumen Radev a criticat politică guvernului Borisov și a amenințat că ar putea lansa un nou proiect politic.

Șeful statului a ținut un discurs extrem de critic la adresa guvernului la Forumul tinerilor organizat la Universitatea economică de stat. Sloganul de bază al discursului a fost „Să aprindem lumina”.

„Bulgaria, a spus Radev, seamănă cu un șantier unde ceva se construiește dar nu se știe ce pentru că este întuneric. Unii aduc cărămizi și ciment, alții fură pentru că este întuneric. Unii se dau drept organizatori și șefi, arată planuri și desene frumoase. În realitate alții conduc din întuneric. Nu se știe cine sunt proprietarii reali, cine sunt constructorii reali, care este valoarea reală, cât și cui se plătește, pentru că este întuneric. Mediile nu spun adevărul pentru că nu-l pot vedea sau nu doresc să-l vadă.”

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cătălin Predoiu, omul care are intrare la americani. CE SE NEGOCIAZĂ?

    Ca un înalt oficial român, din politică ori din...

    Ce face fondatorul controversatei companiei BlackWater, aliat al lui Trump

    Erik Prince, fondatorul companiei militare private americane Blackwater (acum...

    Președintele liberal al CJ Ilfov: Nu pot să tac după ultimele ale lui Ciucu

    Eu rămân consecvent: Ilfovenii nu sunt cetățeni de mâna...

    Noul om cheie de la Teheran

    Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a emis...

    Articole relationate

    Categorii populare