Home Externe Presa austriacă: UE vrea să interzică țigările cu filtru și cele electronice

Presa austriacă: UE vrea să interzică țigările cu filtru și cele electronice

0

Țigările cu filtru și cele electronice ar putea fi în curând istorie în Uniunea Europeană, deoarece Consiliul UE intenționează să urmeze propunerea Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) și plănuiește să le interzică, scrie cotidianul austriac Heute.

În proiectul de rezoluție al Consiliului UE, la care a avut acces Heute, se precizează că „interdicția privind producerea, importul, distribuția și vânzarea de țigări cu filtru ar aduce o contribuție importantă la suprimarea consumului de tutun”, și că țigările electronice ar putea fi, de asemenea, interzise.

Așa cum s-a anunțat, OMS va analiza recomandările la conferința sa de la Geneva din noiembrie, existând posibilitatea ca o revizuire planificată a Directivei privind produsele din tutun să introducă o interdicție generală, lucru pe care Comisia Europeană, condusă de Ursula von der Leyen, îl susține și ea.

Ad

Exit mobile version