spot_img
vineri, 5 decembrie, 2025
10.6 C
București

Premierul socialist francez îndeamnă alegătorii să voteze pentru dreapta în trei regiuni pentru a bloca Frontul Național

Premierul Franței, socialistul Manuel Valls, a lansat un apel alegătorilor luni seară să voteze pentru dreapta în trei regiuni unde extrema dreaptă s-a clasat pe primul loc, pentru a încerca să blocheze Frontul Național la al doilea tur al alegerilor regionale, potrivit AFP, transmite Agerpres.

„Când îți iubești țara, nu eziți și mergi drept la țintă”, a declarat premierul la postul de televiziune TF1 în cursul primei intervenții publice după rezultatele primului tur, desfășurat duminică, marcat de ascensiunea spectaculoasă a Frontului Național.

Manuel Valls a cerut să se voteze pentru dreapta în turul secund, programat duminică, în regiunile Nord-Pas-de-Calais-Picardia, Provence-Alpi-Coasta de Azur și Marele Est.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Netflix cumpără Warner Bros și HBO

    Netflix Inc. va achiziționa activele Warner Bros. Discovery (WBD),...

    Belarus face centru logistic și un fond de investiții cu Omanul

    Președintele belarus, Alexander Lukașenko, a anunțat crearea unui centru...

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă a cerut cetățenia rusă

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă Sofia...

    Articole relationate

    Categorii populare