Premierul sârb mulțumește Greciei pentru atitudinea la votul rezoluției Srebrenica pe care România a votat-o

Premierul Serbiei, Miloš Vučević a discutat astăzi cu ambasadorul Greciei în Serbia, Maria Levanti, căreia i-a mulțumit pentru atitudinea reținută a Atenei cu prilejul votării despre rezoluția privind Srebrenica în Adunarea Generală a ONU. 

Scopul strategic al Serbiei este ca, prin proiecte de infrastructură și de dezvoltare, să contribuie la o viață mai bună pentru toți cetățenii din regiune, a spus Vučević și a subliniat că Serbia apreciază foarte mult sprijinul Greciei când este vorba despre integritatea teritorială și suveranitate, precum și atitudinea fermă de a nu recunoaște independența Kosovo. 

România a votat pentru rezoluția Srebrenica la care Grecia s-a abținut.

Maria Levanti a apreciat că relațiile dintre cele două țări sunt de prietenie și că sunt legate printr-un sprijin sincer, subliniind că țara sa nu își va schimba atitudinea și atunci când este vorba despre problema Kosovo și Metohia.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Izolarea Israelului

    Pentru guvernul israelian, izbucnirea războiului cu Iranul a marcat...

    Comandantul Armatei ucrainiene: Nu putem duce vehiculele blindate pe linia frontului, Rusia are armament

    Într-un interviu acordat publicației The Times, comandantul-șef al Forțelor...

    Trump amenință din nou Iranul

    La un moment dat, Statele Unite ar putea fi...

    Comitetul pentru Pace al lui Trump vrea să își acorde imunitate juridică completă

    Comitetul pentru Pace, aprobat de Națiunile Unite și prezidat...

    Axios: Trump ar putea anula ințelegerile cu rușii de la Anchorage

    La summitul G7, președintele american Donald Trump a indicat...

    Articole relationate

    Categorii populare