Premierul moldovean, în prima vizită externă: La București

Pavel Filip, premierul proaspăt investit al Republicii Moldova, va efectua, marţi 26 ianuarie, o vizită oficială în România şi se va întâlni cu omologul său român, Dacian Cioloş, anunţă Guvernul Moldovei pe pagina oficială.

Pavel Filip şi Dacian Cioloş au convenit, în cadrul unei convorbiri telefonice, să se întâlnească marţi, 26 ianuarie, la Bucureşti. Potrivit gov.md, se vor purta discuţii despre ”relaţiile bilaterale moldo-române, precum şi acţiunile ce urmează a fi întreprinse de către cele două guverne în vederea impulsionării procesului de implementare a iniţiativelor şi proiectelor convenite între Chişinău şi Bucureşti”.

Cei doi premieri vor discuta, de asemenea, despre agenda de reforme stabilită în Acordul de Asociere Republica Moldova-Uniunea Europeană.

Vizita pe care o va efectua Pavel Filip la Bucureşti este prima deplasare oficială a noului premier al Republicii Moldova şi are loc în contextu în care la Chişinău au loc mai multe proteste de stradă şi se adună semnături pentru organizarea de alegeri anticipate.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Țoiu a făcut, din nou, de râs România

    Să recapitulăm faptele cu care se laudă Țoiu plus...

    Șeful Gazprom s-a întâlnit cu unul din liderii AfD

    Directorul executiv al Gazprom, Alexey Miller, a avut o...

    Schröder la Moscova

    Kremlinul consideră vizita fostului cancelar german Gerhard Schröder în...

    Cum se face trafic de influență la Bruxelles

    O nouă șmecherie, totodată afacere de succes, înflorește la...

    Trei zile de istorie vie la Drobeta-Turnu Severin. Festivalul Daco-Roman DRUBETA începe pe 5 iunie

    Parcul General Dragalina din Drobeta-Turnu Severin va deveni, între...

    Senatorii republicani supărați pe Trump pentru numirea noului sef al serviciilor de informații

    Senatorii republicani și-au exprimat îngrijorarea cu privire la numirea...

    Articole relationate

    Categorii populare