Premierul moldovean în Corriere della Sera: Nu renunțăm la neutralitate. Gazele costă cu 360% mai mult faţă de anul trecut

Potrivit premierului Natalia Gavriliţa, riscul unei escaladări a conflictului ruso-ucrainean persistă în momentul de faţă pe teritoriul Republicii Moldova, dar ”pare a fi un pericol îndepărtat”. Republica Moldova intenţionează să menţină un statut neutru şi nu vede o ameninţare imediată prin extinderea conflictului ucrainean pe teritoriul său, a declarat premierul Republicii Moldova, Natalia Gavriliţa, într-un interviu publicat miercuri de ziarul ”Corriere della Sera”.

„Dorim să-l menţinem așa. Neutralitatea Republicii Moldova este consfinţită de constituție și se bucură de sprijinul semnificativ al poporului”, a spus ea. „Suntem o țară pașnică și neutră, care crede în dialogul diplomatic”. Potrivit premierului Gavriliţa, riscul unei escaladări a conflictului ruso-ucrainean există în prezent pe teritoriul Republicii Moldova, dar pare a fi un pericol îndepărtat.

Abordând consecințele economice ale crizei ucrainene, premierul a spus că în republică se remarcă o ”creștere semnificativă a prețurilor și o creștere a costurilor la energie”. ”Gazele costă cu 360% mai mult faţă de anul trecut. Am pierdut accesul către piețele cheie din Rusia, Belarus, Ucraina, care au reprezentat 15% din exporturile noastre de produse și servicii”, a adăugat premierul. ”Există o serioasă îngrijorare cu privire la resursele noastre energetice”, a adăugat Gavriliţa.

În luna martie, Republica Moldova a solicitat aderarea la UE, împreună cu Georgia și Ucraina. Premierul a menţionat că pasul a fost unul simbolic, dar extrem de important. ”Înțelegem că va fi un drum lung, dar desfăşurăm activitatea din greu, de exemplu, pentru a reforma sistemul juridic”, a spus ea.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Microsoft a pierdut 570 miliarde de dolari

    Acțiunile Microsoft sunt pe cale să înregistreze cea mai...

    Prostia cu reducerea tichetelor de vacanță: Statul pierde bani

    Numărul apartamentelor de închiriat autorizate de pe Litoral s-a...

    Cioloș se visează Titulescu

    „𝐂𝐚𝐧𝐝𝐢𝐝𝐚𝐭𝐮𝐫𝐚 𝐥𝐮𝐢 𝐃𝐚𝐜𝐢𝐚𝐧 𝐂𝐢𝐨𝐥𝐨𝐬̦ 𝐥𝐚 𝐬̦𝐞𝐟𝐢𝐚 𝐅𝐫𝐚𝐧𝐜𝐨𝐟𝐨𝐧𝐢𝐞𝐢 𝐞𝐬𝐭𝐞 𝐜𝐞𝐚...

    Ruptură in tabăra lui Macron înainte de prezidențiale

    Purtătoarea de cuvânt a Guvernului francez, Maud Bregeon, a...

    Articole relationate

    Categorii populare