Premierul moldovean: Expulzarea lui George Simion poate avea consecințe diplomatice

Premierul moldovean Chiril Gaburici a criticat întârzierea cu care a fost înștiințat de expulzarea unui activist unionist român, petrecută miercuri și a cerut să se verifice dacă lui George Simion, șeful organizației „Acțiunea 2012”, i-au fost respectate drepturile, transmite Radio Europa Liberă.

Convocându-l de urgență pe ministrul de Interne Oleg Balan joi, premierul a avertizat că expulzarea ar putea avea consecințe diplomatice. Expulzarea pe cinci ani a lui Simion a fost criticată de unii deputați pro-occidentali din parlamentul moldovean și aplaudată de deputații apărători ai statalității. La București ea a fost criticată de un grup de senatori. Între timp, într-un interviu acordat ziarului „Adevărul”, Simion a spus că expulzarea sa nu modifică planul ținerii unui miting unionist sâmbătă, 16 mai,la Chișinău.

Hot this week

Topics

Mai mult

    PROIECT FINALIZAT LA CENTRUL DE PLASAMENT NR. 3 GURA VĂII

    La sediul Consiliului Județean Mehedinți, a avut loc conferința...

    Elevi mehedințeni care au obținut rezultate deosebite la Olimpiada Națională de Limbi Moderne

    Administratorul public al Consiliului Județean Mehedinți, Bogdan Simcea, a...

    Articole relationate

    Categorii populare