Premierul din Groenlanda: Vrem consolidarea legăturilor cu America, nu ne temem de o „preluare americană imediată”

Groenlanda dorește să consolideze legăturile cu Statele Unite ale Americii, iar cetățenii săi nu ar trebui să se teamă de o preluare americană imediată, a declarat astăzi prim-ministrul acestui teritoriu autonom danez, Jens Frederik Nielsen.

„Nu ne aflăm într-o situație în care să credem că preluarea țării s-ar putea întâmpla peste noapte. Nu poți compara Groenlanda cu Venezuela. Suntem o țară democratică”, a declarat Nielsen într-o conferință de presă la Nuuk, capitala Groenlandei, cu privire la interesul președintelui american Donald Trump pentru insula arctică, relatează Reuters.

Trump, care a declarat că SUA preiau temporar controlul asupra Venezuelei, țara producătoare de petrol, a afirmat în repetate rânduri că dorește ca SUA să preia Groenlanda din cauza importanței sale strategice.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Bayer: Țările europene vor trebui să plătească mai mult pentru medicamente

    Țările europene vor trebui să plătească mai mult pentru...

    Ryanair anunță că ar putea anula curse la vară din cauza crizei kerosenului

    Aprovizionarea Europei cu kerosen ar putea fi perturbată din...

    Belgia luptă cu Armata pentru combaterea drogurilor

    Belgia va desfășura circa 50 de soldați în stațiile...

    UE ar putea renunța la regula deficitului bugetar

    Autoritățile UE ar putea îngheța reglementările care forțează statele...

    Iranul a avariat o instalație cloud a Amazon din Bahrain

    O instalație aparținând diviziei de cloud a companiei americane...

    Mehedințiul are Organizație de Management al Destinației

    Organizația de Management al Destinației (OMD) „𝐌𝐞𝐡𝐞𝐝𝐢𝐧𝐭̦𝐢𝐮𝐥 𝐓𝐮𝐫𝐢𝐬𝐭𝐢𝐜” a...

    Articole relationate

    Categorii populare