Parlamentarii italieni condamnați vor fi privați de pensie

Parlamentul italian a decis joi să suprime pensiile pentru aleșii condamnați pentru crime grave sau care au adus atingere imaginii instituției. Măsura va intra în vigoare în următoarele două luni, informează AFP, relatează Agerpres.

„Acesta este un puternic semnal de moralizare” a politicii, a comentat, pe Twitter, Laura Boldrini, președinta Camerei Deputaților.

Președinții celor două camere ale parlamentului italian, Laura Boldrini și Pietro Grasso, sunt cei care au elaborat această propunere, menită să suprime pensiile pentru foștii parlamentari condamnați la pedepse mai mari de doi ani de închisoare, pentru asociere cu mafia, terorism sau pentru atingere adusă administrației publice.

Chiar dacă toți responsabilii politici s-au pronunțat în favoarea unei asemenea măsuri, unii o consideră insuficientă și cer pur și simplu anularea sistemului de pensii speciale pentru aleși.

Alții estimează că măsura ar fi trebuit să facă obiectul unei veritabile legi, nu să țină de o decizie internă a parlamentului.

Spre deosebire de pensiile altor cetățeni italieni, „rentele” aleșilor nu sunt acordate de sistemul de securitate socială, ci de parlament. Aceste pensii speciale nu suportă comparație cu modestele cotizații plătite de aleși în timpul mandatului lor.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Prețurile combustibililor în UE au crescut cu 20,8% in aprilie, în Ungaria cu doar 1,5%

    Prețurile combustibililor în Uniunea Europeană au crescut cu 20,8% față de anul...

    Rusia vrea să taie gazul ieftin pentru Armenia

    Kremlinul a anunțat luni că Armenia ar putea pierde...

    Arabia Saudită, condiție pentru Israel

    Arabia Saudită nu va normaliza relațiile cu Israelul până...

    UDMR îl dă afară pe ministrul Culturii după inregistrarea scandaloasă

    Purtătorul de cuvânt al UDMR, Csoma Botond, afirmă că...

    Sectorul automotive, agricultura și HoReCa: Disponibilizări, insolvențe și închideri de companii

    Sectorul automotive, agricultura și HoReCa se confruntă cu disponibilizări,...

    Profesorul Jeffrey Sachs: Europa în pragul unei catastrofe

    Profesorul Jeffrey Sachs, de la Universitatea Columbia, a declarat...

    Articole relationate

    Categorii populare