Obama la întâlnirea cu Erdogan: Îi vom duce în fața justiției pe cei responsabili de puciul eșuat din 15 iulie

Presedintele american Barack Obama l-a asigurat duminica pe omologul sau turc Recep Tayyip Erdogan ca Washingtonul il va ajuta sa ii aduca in fata justitiei pe cei responsabili de puciul esuat din 15 iulie, in cursul unei intrevederi avute in marja summitului G20, relateaza AFP conform Hotnews.

„Ne vom asigura ca cei care au desfasurat aceste actiuni vor fi adusi in fata justitiei”, a afirmat Obama in timpul intalnirii bilaterale, la Hangzhou (China), cu Erdogan, care il acuza pe fostul imam Fethullah Gulen, aflat in exil in Statele Unite din 1999, ca este „creierul” tentativei de lovitura de stat.

Relatiile dintre cei doi aliati NATO s-au tensionat dupa tentativa de puci din iulie si apelurile nerabdatoare ale Ankarei privind o extradare a lui Gulen din SUA.

Vicepresedintele american Joe Biden s-a deplasat la Ankara pe 24 august pentru a-si exprima intelegerea pentru „sentimentele intense” ale guvernului si poporului turc cu privire la fostul imam, insa a cerut totodata Turciei sa furnizeze mai multe elemente pentru obtinerea extradarii acestuia.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Mehedințiul va avea un depozit de legume-fructe

    Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a semnat astăzi,...

    Ucrainienii nervoși că Peter Magyar vrea petrol și gaze din Rusia

    Poziția lui Peter Magyar, liderul partidului Tisza – victorios...

    Peste 40% din români vor schimbarea sistemului prin orice mijloace

    Românii resimt un stres social și politic ridicat, relevă...

    FMI: Prețurile petrolului și gazelor ar putea crește cu 100%, respectiv 200%, dacă războiul din Iran continuă

    Fondul Monetar Internațional previzionează că prețurile petrolului și gazelor...

    Trump: Sunt șocat de Meloni

    Președintele american Donald Trump a declarat astăzi că este...

    Articole relationate

    Categorii populare