Noua rută a migraţiei din Balcani

Numărul migranţilor care încearcă să ajungă în vestul Europei trecând prin Albania a crescut anul acesta, traficanţii de migranţi deschizând o nouă rută prin Balcani pentru cei care fug de conflicte şi sărăcie din Orientul Mijlociu, Africa de Nord şi Asia, relatează Reuters.

Numărul migranţilor care se îndreaptă spre Croaţia prin Albania şi Muntenegru rămâne însă scăzut în comparaţie cu sutele de mii de persoane care au ales ruta balcanică în timpul crizei migranţilor din 2015. Însă ritmul creşterii în acest an este rapid. Autorităţile albaneze au reţinut 2.311 migranţi în primele cinci luni ale anului, faţă de doar 162 în perioada ianuarie-mai 2017 şi aproape dublu faţă de numărul total al acestora pentru întreg anul trecut.

În timpul crizei din 2015, migranţii au încercat să călătorească din Grecia prin Macedonia şi Serbia până în Ungaria, până în momentul în care această rută a fost închisă cu ajutorul poliţiştilor de frontieră şi a gardurilor ridicate la graniţe.

Oficiali în domeniul securităţii s-au reunit în Bosnia săptămâna aceasta pentru a discuta măsurile necesare pentru stoparea creşterii numărului de migranţi de-a lungul noii rute prin Balcani. Anul acesta în Bosnia au ajuns peste 5.500 de refugiaţi şi migranţi.

Hot this week

Topics

Mai mult

    După ce a schimbat premierul, Zelenski schimbă și ambasadorul din SUA

    Ambasadoarea Ucrainei în Statele Unite, Olha Stefanișna, intenționează să...

    Afacerea creșei lui Bolo: A costat 300.000 lei de copil. Cât un hotel de lux

    Ilie Bolojan a inaugurat, sâmbătă, o creșă cu doar 40 de...

    Ambasadorul german la Chișinău, propagandistul Rusiei

    Ambasadorul Germaniei la Chișinău – l-am numit pe Hubert...

    Cine va fi noul premier ucrainean

    Directorul general al Naftogaz, Serhii Koretsky, fostul prim-ministru și...

    Articole relationate

    Categorii populare