Nouă înregistrare șocantă cu celebrul procuror DNA, Mircea Negulescu. Despre procurorul general Augustin Lazăr: ‘O zdreanță ordinară’

Inregistrare socanta prezentata de postul de televiziune Romania TV marti seara 14 februarie 2017! Vestitul procuror Mircea Negulescu de la Directia Nationala Anticoruptie – Serviciul Teritorial Ploiesti a fost inregistrat in timpul unor convorbiri telefonice pe care se pare ca le-ar fi purtat cu o femeie, despre care se sustine ca ar fi sotia lui Vlad Constantin – un afacerist din zona Prahova care s-ar ocupa cu taierea ilegala de arbori si care la acel moment se afla in inchisoare. Culmea, Vlad Constantin era cercetat in mai multe dosare de coruptie instrumentate de insusi Negulescu. In timpul conversatiilor telefonice pe care Mircea Negulescu le are cu sotia lui Vlad Constantin, procurorul DNA ii face acesteia marturisiri din dosarele pe care le instrumenteza, vorbind inclusiv despre dosarul lui Vlad Constantin, scrie Lumea Justiției.

Printre numele enuntate de procurorul DNA Mircea Negulescu se gaseste si cel al lui Sebastian Ghita, al procurorului general si al celei despre care se sustine ca ar fi sefa DNA Laura Kovesi.

Potrivit postului Romania TV, la scurt timp dupa ce au fost facute publice discutiile telefonice purtate de Mircea Negulescu cu sotia unui inculpat pe care il cerceta, Procurorul General al Romaniei, Augustin Lazar, ar fi anuntat ca va cere o anchetea disciplinara de urgenta pentru a se stabili daca procurorul DNA a luat legatura cu rudele unor inculpati si daca a oferit consultanta juridica acestora. In cazul in care va fi gasit vinovat, Mircea Negulescu ar putea fi exclus din magistratura si chiar cercetat penal.

Dezvaluirile lui Negulescu

Eu am vrut sa il sprijin, sa isi dovedeasca nevinovatia. Eu l-am intrebat de Vaduvan din 2014. I-a dat sangele pe nas si a inceput sa planga. Eu nu am fortat nota. Nu e normal sa faci asa ceva. Eu nu fac astfel de lucruri. Eu ce pot sa fac? Faceam eu doamna asa ceva? Ce sa imi faca mie deputatul ala sau Adi Mincu? Eu am incercat sa ii impac pe Lucian cu Vlad. Atat. I-am spus si lui ca nu e bine sa te certi. Sa gasesti o cale de comunicare. Pentru ce sa tin eu partea? Ionut Balcea nu e usa de biserica. Eu am incercat sa mediez. Sunt un om care incerc sa impac oamenii nu sa ii dezbin. Nu sunt suparat pe el, dar imi pare rau ca poate gandi asemenea lucruri. Ma termina psihic. Nu sunt suparat. Daca eram suparat nu va mai sunam in seara asta. E nemultumit de ceea ce se intampla si are dreptate. Mi se face carnea piele de gaina pe mine. Eu nu am trantit in viata mea un dosar. Eu nu fac compromisuri in meserie. Pe mine ma cauta din 2012 Sebastian Ghita. Daca ma aveau cu ceva la mana, ma bagau la puscarie. I-am zis si eu. Cum sa spui asa ceva? ala e om doamna? Tu bei cafeaua cu un nenorocit, cu o Iuda care te-a tradat. O sa ii dovedesc ca nu a fost nicio intelegere cu nimeni. Sa intelegeti si sa aveti convingerea ca nu fac asa ceva. I-am luat pe toti deputatii si pe toti senatorii si il salvam pe asta? Eu nu am culoare politica. O zdreanta ordinara. Aia si cu procurorul general, o alta zdreanta ordinara. Un lucru de c***t. ala nu e ultraj„.

Iata inregistrarea audio prezentata de Romania TV:

Hot this week

Topics

Mai mult

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Aduceți, bre, nepalezii ăia să vă judece!

    de Adriana Stoicescu, judecător Ședinta de azi: 15 apeluri noi,...

    Țoiu a făcut, din nou, de râs România

    Să recapitulăm faptele cu care se laudă Țoiu plus...

    Șeful Gazprom s-a întâlnit cu unul din liderii AfD

    Directorul executiv al Gazprom, Alexey Miller, a avut o...

    Schröder la Moscova

    Kremlinul consideră vizita fostului cancelar german Gerhard Schröder în...

    Cum se face trafic de influență la Bruxelles

    O nouă șmecherie, totodată afacere de succes, înflorește la...

    Trei zile de istorie vie la Drobeta-Turnu Severin. Festivalul Daco-Roman DRUBETA începe pe 5 iunie

    Parcul General Dragalina din Drobeta-Turnu Severin va deveni, între...

    Articole relationate

    Categorii populare