marți, aprilie 16, 2024
AcasăFapt DiversNaționala, UMILITĂ de Polonia la București

Naționala, UMILITĂ de Polonia la București

-

România a pierdut cu 0-3 partida de vineri seară de la București cu Polonia în Grupa E a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2018 ceea ce face ca sanșele de calificare să fie minime în acest moment.

poloniaPolonia a deschis scorul în min. 11, prin Kamil Grosicki, după o cursă de 40 de metri. Robert Lewandowski a majorat diferența în min. 82, cu un șut în cros și în minutul 81 din penalty.

În minutul 22 au izbucnit incidente între suporteri, polonezii și românii aruncând torțe unii înspre alții, fapt care a determinat intervenția jandarmilor, care au calmat spiritele.

mecipoloniaÎn minutul 42, un grup de suporteri români de la peluză au afișat un banner ”Rapid nu moare”, au aprins torțe și apoi le-au aruncat pe teren, spre portarul polonez Fabianski, meciul fiind întrerupt de arbitru circa 30 de secunde pentru îndepărtarea obiectelor pirotehnice.

De la stația de amplificare a stadionului s-au făcut numeroase apeluri către suporteri, români și polonezi, să se calmeze și să nu mai arunce cu petarde și torțe.

În minutul 55, Lewandowski se prabuseste pe teren, dupa ce o petarda aruncata din peluza Romaniei a explodat langa el. Meciul a fost oprit cateva minute