Musk: Zuckerberg nu va fi arestat ca Durov deoarece s-a predat deja cenzurii

Șeful Meta Mark Zuckerberg nu va fi reținut în același mod în care a fost reținut fondatorul Telegramului Pavel Durov, proprietarul de X (fostul Twitter) crede Elon Musk.

„Pentru că Zuckerberg a cedat deja presiunii cenzurii. „Instagram are o problemă uriașă cu exploatarea copiilor, dar Zuck nu va fi arestat pentru că cenzurează libertatea de exprimare și oferă guvernelor acces secret la datele utilizatorilor”, a spus el.

Durov a fost reținut în seara zilei de 24 august la Paris, după ce a sosit din Azerbaidjan. Autoritățile franceze de aplicare a legii îl suspectează pe fondatorul Telegram de implicare în „trafic de droguri, crime împotriva copiilor și fraudă”, subliniind, în opinia lor, moderarea insuficientă în messenger și refuzul de a coopera cu autoritățile. Durov are cetățenie franceză.

După cum a raportat jurnalistul canalului TV LCI Cyril Amursky , Durov riscă până la 20 de ani de închisoare.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Nicușor și Maica Rusie

    Vulnerabilitatea strategică a președintelui Nicușor Dan: suporterul fidel Matei...

    Oficiali israelieni: Trump vrea un acord cu Teheranul, dar iranienii nu vor

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, încearcă să...

    România are printre cele mai mari accize la carburanți din UE

    România se află în prezent printre statele Uniunii Europene...

    Bolo aruncă piața carburanților în haos

    Plafonarea marjelor comerciale la carburanți în România este o...

    Ukrainska Pravda: Americanii ne cer: plecați din Donbass, așa veți avea paradisul

    În negocierile cu Ucraina, Statele Unite cer retragerea trupelor...

    Flota secretă iraniană din Strâmtoarea Hormuz

    Mass-media a raportat existența unei amenințări importante pentru SUA...

    Articole relationate

    Categorii populare