spot_img
marți, 13 ianuarie, 2026
-3.9 C
București

Ministrul PNL de Interne: Noile prevederi legale, de înăsprire a sancţiunilor şi de sancţionare a comportamentului agresiv în trafic, îşi dovedesc eficienţa

Ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode, afirmă că de la intrarea în vigoare a Ordonanţei Guvernului care sancţionează comportamentul agresiv în trafic, peste o mie de şoferi au fost amendaţi în baza noii legislaţii, în 40 de cazuri fiind vorba despre sancţiuni contravenţionale pentru comportament agresiv urmat de accident soldat cu pagube materiale. După modificarea legislaţiei, autorităţile constată o reducere a numărului de accidente grave, dar şi a numărului deceselor şi răniţilor în evenimente rutiere.

„De la data intrării în vigoare a OG nr. 1 din 2022, au fost aplicate deja peste 1.000 sancţiuni contravenţionale pentru comportament agresiv şi aprox. 40 de sancţiuni contravenţionale pentru comportament agresiv urmat de accident soldat cu pagube materiale. Vreau să subliniez faptul că noile prevederi legale, de înăsprire a sancţiunilor şi de sancţionare a comportamentului agresiv în trafic, îşi dovedesc eficienţa, fiind înregistrată, în perioada de după adoptarea acestora, o reducere a numărului de accidente rutiere grave (-54), a persoanelor decedate (-20), precum şi a răniţilor grav (-48), comparativ cu perioada similară a anului 2021.Nu este suficient dar este un indiciu bun că noua legislaţie aşa cum a fost gândită contribuie eficient la salvarea de vieţi omeneşti”, a afirmat Lucian Bode în discursul ţinut la Forumul siguranţei rutiere.

OG nr. 1 din 2022 pentru modificarea şi completarea OUG nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile a instituit nouă noi contravenţii pentru fapte considerate comportament agresiv în trafic, acestea fiind sancţionate cu amenzi din clasa II şi III de sancţiuni, respectiv de la 580 lei la 1.160 lei.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Americanii testează dispozitivul sindromului Havana

    Departamentul Apărării al SUA a petrecut peste un an...

    Banii dați in secret de Cehia Ucrainei

    Fostul guvern ceh, condus de Petr Fiala, a alocat...

    LOVITURĂ PENTRU ZELENSKI: Deputații au refuzat un ministru

    Deputații ucraineni nu au aprobat astăzi numirea ministrului Apărării,...

    Trump supărat pe procurorul general

    Președintele american Donald Trump a criticat-o în repetate rânduri...

    Senator PNL de Hunedoara pe loc albastru la mall

    Știți ce înseamnă un loc albastru într-o parcare de...

    Sancțiunile americane pentru comerțul cu Iranul lovesc India

    India va fi obligată să își reconsidere politica comercială...

    Articole relationate

    Categorii populare