spot_img
miercuri, 4 februarie, 2026
-3.6 C
București

Ministrul German de Interne vrea reducerea pedepselor pentru infracțiuni sexuale

Ministrul de interne german Nancy Faeser susţine reducerea pedepselor penale pentru infracţiunile sexuale prevăzute de legislaţia germană, transmite vineri dpa conform Agerpres.

„Pedepsele mai aspre au dus la ameninţarea unor acuzaţii mai dure împotriva tinerilor care îşi distribuie unii altora imagini nud”, a declarat ea vineri presei din grupul Funke, apreciind că „este mai important să producem conştientizarea riscurilor legate de distribuirea unor chestiuni atât de personale decât să continuăm cu acuzaţii penale dure”.

În ceea ce priveşte priorităţile în acest domeniu, Faeser a susţinut că „autorităţile ar avea timpul şi spaţiul necesare pentru a lupta împotriva infracţiunilor într-adevăr grave care au loc”.

Miniştrii justiţiei – cel federal şi cei ai landurilor germane – discută în prezent modificările posibile.

În Germania, posesia şi distribuirea de conţinut pornografic cu copii a fost considerată din 2021 o infracţiune pedepsită cu minimum un an de închisoare. Un capitol mai strict din codul penal afectează însă adesea tinerii, de exemplu în cazul mesajelor text cu conţinut sexual (sexting) şi al schimbului prin mijloace electronice de fotografii sau materiale video cu conţinut sexual.

Din punctul de vedere al legislaţiei actuale, copiii cu vârste sub 14 ani care se înregistrează în timpul unui act sexual produc pornografie infantilă, iar posesia unor astfel de imagini poate fi pedepsită după ce împlinesc vârsta de la care răspund penal. 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump: Negociem cu Iranul „chiar acum”

    Președintele american Donald Trump a declarat astăzi că țara...

    Șeful CJ Caraș Severin, un habarnist deputat AUR și drumul morții

    În urma declarațiilor deputatului AUR Samuel Miclău, președintele Consiliului...

    După protestele din maghiarime, Kelemen Hunor cere Guvernului să reducă taxele locale

    Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a anunţat marţi că va...

    Ucrainienii ne-au distrus turismul din Deltă

    Operatorii din Delta Dunării reclamă faptul că numărul turiștilor...

    Deutsche Welle: Greșelile care îl înfundă pe Bolo

    Ilie Bolojan e primul șef de guvern liberal care...

    Articole relationate

    Categorii populare