Ministrul de externe ungar despre cancelarul austriac: MINTE

Cancelarul austriac Werner Faymann continuă să facă declarații false la adresa Ungariei privind refugiații, a afirmat luni ministrul de externe ungar Peter Szijjarto, referitor la un interviu acordat recent de oficialul austriac cotidianului Oesterreich, potrivit MTI, transmite Agerpres.

Szijjarto a accentuat că ‘doar pentru că este repetată, o minciună nu va deveni adevăr’.

În interviul acordat săptămâna trecută, Werner Faymann a spus că pe 4 septembrie Ungaria a trimis spre Austria mii de migranți și a sugerat că Austria și Germania nu au altă soluție decât să îi găzduiască pe refugiați, pentru a preveni un dezastru umanitar.

‘Pe 4 septembrie Ungaria nu a trimis mii de imigranți în Austria; nu a trimis nici măcar o singură persoană’, a menționat șeful diplomației ungare.

‘Ungaria a oferit adăpost migranților în centrele sale de primire, dar un număr semnificativ de migranți au devenit tot mai agresivi și au refuzat să coopereze cu autoritățile. Atunci, la invitația Germaniei, ei s-au îndreptat spre vest. Cancelarul Austriei ar trebui să reanalizeze situația, în spiritul adevărului’, a adăugat ministrul de externe ungar.

De la începutul anului până la închiderea frontierelor sale pentru refugiați, la jumătatea lunii trecute, Ungaria a fost tranzitată de circa 400.000 de migranți.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Vestea e că Veștea a picat

    Guvernul Veștea nu a trecut de votul Parlamentului, spun...

    Una dintre bijuteriile Transilvaniei, Castelul Teleki din Gornești se redeschide după restaurare

    Castelul Teleki din Gornești, monument baroc ridicat între 1772-1803,...

    DHL trece la transportul de mărfuri cu nave cu vele

    DHL Global Forwarding, o divizie a gigantului german de...

    China a lansat un plan pentru investiții străine

    China a dezvăluit un plan de acțiune pentru atragerea...

    Premierul desemnat anunță o întâlnire cu liderul AUR

    Sunt un om al dialogului și al consensului. Înțelegând...

    Fostul consilier al lui Zelenski: Ucraina va fi împărțită in 3

    Aleksei Arestovici, cel care înainte a ocupat funcția de...

    Articole relationate

    Categorii populare