spot_img
luni, 12 ianuarie, 2026
-7 C
București

Ministerul Transporturilor şi Primăria Capitalei au avut nevoie de 3 ani pentru a semna o colaborare

La trei ani de când primarul general de la acea vreme, Sorin Oprescu şi premierul de atunci Victor Ponta, alături de ministrul marilor proiecte, Dan Şova, s-au întâlnit pe Centura Capitalei la Domneşti pentru a anunţa lansarea proiectului prin care la intersecţia dintre Centură şi Prelungirea Ghencea să se construiască un pasaj Ministerul Transporturilor şi Primăria Municipiului Bucureşti au semnat un Memorandum de înţelegere pentru colaborare în domenii de interes reciproc. Nici la trei ani de când s-a anunţat oficial proiectul şi la mai bine de şase luni de când Compania de Drumuri a anunţat că va construi un pasaj suspendat la Domneşi, niciun utilaj şi niciun muncitor nu şi-a făcut apariţia pe şantier. La Domneşti se formează în fiecare zi coloane de camioane pe ambele sensuri, iar traversarea intersecţiei poate dura şi mai bine de o oră, în funcţie de momentul zilei, scrie Ziarul Financiar.

Ministerul Transporturilor a anunţat astăzi faptul că s-a constituit un grup de lucru care va elabora decizii comune pentru derularea unor proiecte şi programe prioritare pentru sistemul de transport în zona metropolitană Bucureşti, precum şi pentru creşterea ratei de absorbţie a fondurilor europene.

În cadrul întâlnirii de astăzi, au avut loc discuţii punctuale asupra proiectelor (propuse sau aflate în curs de implementare) din Planul de Mobilitate Urbană Durabilă. Au mai fost aduse în discuţie şi alte proiecte importante: pasajul de la Domneşti, penetraţia Splaiul Independenţei – Ciurel – Autostrada Bucureşti – Piteşti, Inelul Median din zona de nord a Bucureştiului şi CFR Pod Constanţa. Grupul de lucru analizează stadiul implementării proiectelor de transport vizate pentru accelerarea finalizării acestora, mai scrie ZF.

 

Hot this week

Topics

Mai mult

    A început lupta pentru putere la Caracas

    În Venezuela, pe de altă parte, ”a început lupta...

    PIB-ul Kazahstanului a crescut cu 6,5% în 2025

    PIB-ul Kazahstanului a crescut cu 6,5% în 2025, a...

    Trump: Voi bloca accesul Exxon Mobil in Venezuela

    Președintele american Donald Trump ar putea bloca accesul Exxon...

    Germania vrea să mute cu NATO in Groenlanda

    Germania va propune crearea unei misiuni comune NATO pentru...

    Guvernul ne anunță că impozite și mai mari vom plăti de la 1 ianuarie 2027

    Guvernul susține că majorarea medie estimată a impozitelor pe...

    Președintele Iranului: Țara este pregătită să-și asculte poporul. Oamenii sunt îngrijorați

    Președintele Iranului, Masoud Pezeshkiyan, a declarat, după două săptămâni...

    Articole relationate

    Categorii populare