MEHEDINȚI/Finanțare europeană pentru sistemul de management integrat al deșeurilor 

Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a semnat astăzi, un contract de finanțare în valoare de 4,4 milioane lei, în cadrul Programului Operațional Infrastructură Mare (POIM), sumă care va acoperi cheltuielile de pregătire a proiectului prin care Consiliul Județean își propune să extindă și să consolideze sistemul de management integrat al deșeurilor solide în județ.

Contractul a fost încheiat cu Ministerul Proiectelor și Investițiilor Europene și semnat în prezența secretarului de stat Bogdan Simcea și a echipei din Consiliul Județean Mehedinți, care s-a ocupat de elaborarea proiectului.În cadrul proiectului pentru care s-a semnat astăzi se vor întocmi documentele suport și se vor achiziționa servicii de asistență tehnică care vor corela situația actuală a sistemului de management al deșeurilor cu pașii care trebuie urmați și investițiile ce trebuie făcute pentru a se atinge obiectivele și țintele stabilite conform legislației în domeniu prevăzute în Planul Județean de Gestionare a Deșeurilor pentru perioada 2019 – 2025.

Între obiectivele pe care Consiliul Județean Mehedinți le are pe termen lung în acest domeniu sunt:▶️ Creșterea gradului de pregătire pentru reutilizare și reciclare până la 65% din cantitatea totală de deșeuri municipale generate– termen 2035;▶️ Creșterea gradului de valorificare energetică a deșeurilor municipale la 15 % din cantitatea totală de deșeuri municipale valorificată energetic – termen 2025; ▶️ Reducerea cantităților de deșeuri depozitate la 10% din cantitatea generată de deseuri municipale – termen 2035; În perioada imediat următoare va demara procedura de licitație pentru achiziția serviciilor prevăzute în proiect și elaborarea studiului de fezabilitate.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Dogioiu îl laudă pe șeful Vămilor pus sub control judiciar după ce a fost reținut 24 de ore

    Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu, a declarat...

    Washington Examiner despre prietenul lui Coldea: Albania este cel mai recent stat narco care amenință lumea

    Creșterea criminalității organizate și a practicilor politice controversate reprezintă...

    China a fost de acord să comande 200 de aeronave de la Boeing

    China a fost de acord să comande 200 de...

    Adrian Năstase: Da’ unde e vila?

    După ședința de guvern de astăzi a guvernului interimar,...

    Șeful CJ Dâmbovița, discuție cu ambasadorul american la BSDA 2026

    Astăzi, am participat la expo-conferința internațională „Black Sea Defense...

    Articole relationate

    Categorii populare