Mafia italiană afaceri cu ISIS

Mafia italiană ar putea fi implicată în afaceri cu Statul Islamic, dezvăluie o investigație a ziarului italian La Stampa. Un jurnalist de la cotidianul italian s-a dat drept un colecționar bogat și s-a întâlnit cu un membru al mafiei din Calabria, care i-a propus să cumpere piese arheologice provenite din Libia, scrie Courrier International citând publicația italiană transmite RFI.

Povestea începe într-un hotel din Vietri sul Mare, în apropiere de Salerno, la sud de Napoli. Aici  Domenico Quirico, reporter La Stampa, dându-se drept colecționar bogat, și-a dat întâlnire cu ”un emisar din Calabria” pentru a cumpăra piese arheologice sosite din Syrte, Libia, bastion al teroriștilor din Stat Islamic.

Piesele sunt furate sistematic din teritoriile controlate de Statul Islamic, Libia și Orientul Apropiat. Islamiștii le dau la schimb contra arme (mitraliere Kalashnikov și aruncătoare de grenade anti-tanc). Armele provin din Moldova și din Ucraina, de la mafia rusească. Intermediarii și vânzătorii sunt membri ai familiilor ’Ndrangheta din Lamezia (Calabria) și Camorra din Campania. Transportul este asigurat de organizațiile criminale chineze, cu nenumăratele lor vapoare și containere”.

”Până de curând cumpărătorii erau cetățeni americani, diverse muzee, alte persoane particulare. Când au aflat că banii erau folosiți de statul islamic pentru cumpărarea de arme, americanii au renunțat la orice tranzacție. Acum clienții sunt din Rusia, China, Japonia sau Emirate”, precizează La Stampa.  

Ancheta din La Stampa e primită cu interes, dar și cu o anumită prudență de către procurorul din Reggio Calabria. Într-o declarație pentru La Stampa el arată că în prezent investighează posibila implicare a clanurilor calabreze.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Premierul slovac: Abolirea dreptului de veto va marca începutul sfârșitului UE

    Abolirea dreptului de veto al statelor membre ale UE...

    Trump l-a înfrânt pe Orbán? Distanța lui Le Pen față de republicani

    Înfrângerea partidului Fidesz-Alianța Civilă Maghiară, condus de premierul Viktor...

    Ucraina propune o întâlnire Zelenski-Putin in Turcia

    Ucraina este pregătită pentru o întâlnire a lui Vladimir...

    Adrian Năstase la Budapesta: S-a dovedit încă odată că americanii nu au foști prieteni

    Am petrecut câteva zile la Budapesta, imediat după alegerile...

    Reset financiar pentru IMM-uri: soluția de refinanțare susținută de FNGCIMM

    Beneficiarii programelor guvernamentale IMM Invest Plus și IMM Plus,...

    Șeful Pentagonului: Jurnaliștii sunt oponenții lui Isus

    Secretarul american al Apărării, Pete Hegsett, a criticat astăzi...

    Articole relationate

    Categorii populare