Liviu Dragnea și familia sa, interziși pe teritoriul SUA

Liviu Dragnea şi familia sa au interdicţie de a intra în Statele Unite din cauza implicării fostului demnitar în fapte de corupţie, a anunţat joi Departamentul de Stat într-un comunicat postat pe site-ul oficial conform Mediafax.

Interdicţia este valabilă şi pentru cei doi copii ai săi, Valentin Ştefan Dragnea şi Maria Alexandra Dragnea.

Potrivit dispoziţiilor aplicabile ”în cazurile în care secretarul de stat are informaţii credibile conform cărora oficiali ai unor guverne străine au fost implicaţi în (fapte de) corupţie semnificativă, aceste persoane şi membrii lor de familie nu sunt eligibili pentru intrare în SUA”, motivează Departamentul american de Stat această decizie.

”Legea solicită de asemenea secretarului de stat să desemneze public sau privat oficialii în astfel de situaţii şi pe membrii lor de familie”, mai precizează comunicatul.

”Acţiunea de astăzi transmite un semnal puternic că SUA sunt angajate în combaterea corupţiei şi în sprijinirea statului de drept în România”, se menţionează în încheiere.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump, Canada și Regele

    Statele Unite nu vor invada Canada și nu vor...

    Trump: Pot distruge podurile și centralele electrice din Iran în 4 ore

    Președintele american Donald Trump a declarat luni că Statele...

    Românii din regiunea Odesa: Zelenski ne-a mințit cu școlile in limba română

    Asociația „Basarabia” a Românilor din regiunea Odesa susține că...

    Trump: Nu mă interesează dacă fac crime de război in Iran

    Președintele american Donald Trump a afirmat luni că nu...

    Războiul din Iran lasă Ucraina fără muniție pentru apărarea aeriană

    Prelungirea războiului dus de SUA și Israel împotriva Iranului...

    Coreea de Nord se distanțează de Iran pentru a juca cu americanii

    Coreea de Nord se distanțează de Iran, cu care...

    Articole relationate

    Categorii populare