Liderul sârbilor bosniaci vrea Serbia Mare: „Noi, sârbii, trebuie să proclamăm statul nostru unit, integrat din Republica Srpska (din Bosnia), Serbia, Kosovo şi Muntenegru”

Preşedintele entităţii sârbe din Bosnia, Milorad Dodik, a susţinut vineri ideea creării unei Serbii Mari în Balcani, într-o declaraţie acordată presei ruse înaintea unei noi vizite la Moscova, unde ar urma să se întâlnească cu preşedintele Vladimir Putin pentru a treia oară de când Rusia a declanşat războiul contra Ucrainei.

„Noi, sârbii, trebuie să proclamăm statul nostru unit, integrat din Republica Srpska (din Bosnia), Serbia, Kosovo şi Muntenegru”, a spus liderul sârbilor bosniaci în declaraţii retransmise de televiziunea publică sârbo-bosniacă RTRS, citată de agenţia EFE.

În opinia liderului naţionalist sârbo-bosniac, care va efectua o vizită la Moscova la începutul lunii noiembrie, schimbările trebuie făcute cât mai rapid pentru a profita de noua „structură a ordinii mondiale” în curs de formare şi în care „dominaţia occidentală va lua sfârşit”.

Milorad Dodik mai crede că singura modalitate de menţinere a păcii în Bosnia-Herţegovina este o „separare paşnică” a Republicii Srpska, una din cele două entităţi autonome care formează statul bosniac, cealaltă fiind Federaţia croato-musulmană. Există de asemenea instituţii de putere centrale, iar Dodik încearcă să deconecteze entitatea sârbă de aceste instituţii şi se află astfel în conflict cu Înaltul reprezentant internaţional pentru Bosnia-Herţegovina, germanul Christian Schmidt.

„Nu poate exista dialog cu Occidentul. Pentru că doar îşi impune cerinţele care trebuie executate”, a remarcat liderul naţionalist sârb, care a lăudat abordarea Rusiei. „Rusia promovează o politică de neingerinţă în afacerile altor ţări şi acceptă orice ţară, indiferent de mărimea sa, ca partener”, a apreciat Milorad Dodik.

El consideră că Rusia „trebuie să-şi termine treaba în Ucraina” şi, în plus, să stabilească un control asupra „întregului spaţiu care poate fi periculos pentru Rusia”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Meloni aproape să piardă referendumul

    Prim-ministrul italian Giorgio Meloni este pe cale să piardă...

    Prin măsurile pe piața carburanților, Bolo face jocul marilor companii, în special OMV

    Plafonarea marjelor este intervenția 'inteligentă' care lovește selectiv și...

    10 măsuri care ar rezolva criza petrolului

    Asociația Energia Inteligentă (AEI) a propus, luni, autorităților zece...

    Orbán: Interceptarea convorbirilor unui membru al guvernului constituie un atac grav împotriva Ungariei

    Interceptarea convorbirilor unui membru al guvernului constituie un atac...

    Iranul a folosit pentru atacarea Qatar Energy rachete sofisticate care evită sistemul Patriot

    În atacurile asupra instalațiilor de producție ale Qatar Energy...

    Iranul susține că are arme surpriză

    Iranul a trecut de la o strategie defensivă la...

    Articole relationate

    Categorii populare